Strona główna 0_Slider Nowy wykonawca wkracza na aleję Niepodległości. Za dokończenie inwestycji otrzyma 6,7 mln...

Nowy wykonawca wkracza na aleję Niepodległości. Za dokończenie inwestycji otrzyma 6,7 mln złotych [FOTO]

0

Kilka dni temu podpisano umowę z firmą, która zajmie się dokończeniem pierwszego etapu przebudowy alei Niepodległości, obejmującego odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Na poniedziałek planowane jest przekazane placu budowy nowemu wykonawcy. 

Firma Hypmar to nowy wykonawca pierwszego etapu przebudowy alei Niepodległości. W poniedziałek, 2 stycznia nastąpi przekazanie placu budowy. Koszt zadania to 6 750 000 zł. Zgodnie z umową, roboty drogowe powinny zakończyć się 31 października 2023 roku – poinformował wiceprezydent Świdnicy, Krystian Werecki. Świdniccy samorządowcy oraz urzędnicy mają jednak nadzieję, że drogową inwestycję uda się zakończyć we wcześniejszym terminie.

Przyjęty przez nas termin realizacji to 31 października 2023 roku, przy czym będziemy próbowali ten termin skrócić. Do dzisiaj firma Hypmar dała się poznać w Świdnicy z dobrej strony. Przypomnę, że zrealizował ten wykonawca trzy inwestycje drogowe: dwa etapy na ulicy Kraszowickiej oraz przebudowę ulicy Polna Droga. Kraszowicką udało mu się skończyć 10 miesięcy przed terminem umownym, natomiast Polną Drogę zakończył w sierpniu, mając termin umowny do końca listopada. Mamy zapewnienia ze strony wykonawcy, że będzie zmierzał w kierunku skrócenia tego terminu. Czy to się uda? Wszystko w rękach aury. Jeżeli zima odstąpi, to na pewno firma przystąpi do prac związanych z wykonywaniem kolejnych robót – wskazywał niedawno Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Powierzenie realizacji przebudowy alei Niepodległości nowej firmie było konieczne po zerwaniu umowy z poprzednim wykonawcą. W połowie września ubiegłego roku spółka Polskie Surowce Skalne została wyrzucona z placu budowy. – Wielokrotne monity inspektora nadzoru i pracowników urzędu wskazywały na opóźnienia w stosunku do harmonogramu uzgodnionego przez strony. Wezwania do intensyfikacji prac nie dawały oczekiwanych skutków. Fiaskiem zakończyły się także negocjacje z udziałem mediatora sądowego. Zdecydowaliśmy się więc na wypowiedzenie tej umowy – tłumaczył wówczas wiceprezydent Werecki.

W ramach I etapu inwestycji, zgodnie z protokołem inwentaryzacyjnym stwierdzono, że stopień zaawansowania prac jest na poziomie 42%. Wykonano w ok. 90% roboty związane z montażem kanalizacji deszczowej, usunięto kolizję z siecią gazową, wykonano również część konstrukcyjną jednego pasa ruchu pod ułożenie nawierzchni asfaltowej oraz odcinkowo nawierzchnie ciągów pieszych i zatok postojowych. Zaawansowane też są prace przy renowacji muru obronnego wraz z balustradą. Do zrobienia pozostaje m.in.: dokończenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogi, chodników i ścieżki rowerowej, oznakowanie, oświetlenie drogowe oraz zieleń – wylicza teraz Werecki.

/mn/

Poprzedni artykułUSG tarczycy – kiedy należy wykonać pierwsze badanie?
Następny artykułKtoś podpalił drzewo w Parku Strzelnica [FOTO]