Strona główna Wydarzenia Żarów Niebezpieczne przejście przez tory. PKP nie zamierza nic zrobić

Niebezpieczne przejście przez tory. PKP nie zamierza nic zrobić

0

Władze Żarowa szukają sojuszników, którzy pomogliby wymóc na PKP przebudowę przejazdu przez tory u zbiegu u zbiegu ulic Wiejskiej, Chrobrego i Dworcowej. Nie ma tu wydzielonego chodnika dla pieszych. Trasa przez przejazd prowadzi m.in. od szkoły podstawowej do kompleksu sportowego i basenu.

Właścicielem terenu przy przejściu kolejowym w tym miejscu jest PKP. Gmina Żarów wielokrotnie interweniowała w tej sprawie u PKP, zwracając się z prośbą o wykonanie przejścia dla pieszych. Wielokrotne monity w PKP nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, a jest to sprawa bardzo istotna, ponieważ dotyczy bezpieczeństwa naszych mieszkańców, szczególnie dzieci – podkreśla Magdalena Pawlik z UM w Żarowie.

– Z uwagi na bardzo duży ruch pieszych i rowerzystów w tym rejonie, a w szczególności rodziców i dzieci uczęszczających do szkół podstawowych zlokalizowanych po dwóch stronach przedmiotowego przejazdu oraz bardzo duży ruch samochodowy istniejąca szerokość przejazdu jest dostosowana jedynie do ruchu samochodów osobowych. Nie ma możliwości bezkolizyjnego poruszania się pieszych i rowerzystów jednocześnie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ich zdrowia i życia. Dlatego uważamy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonanie przedmiotowego przejścia dla pieszych. Dzięki temu ruch pieszych oraz rowerzystów będzie się odbywał w tym miejscu w sposób bezpieczny i bezkolizyjny – mówi burmistrz Leszek Michalak.

O pomoc burmistrz zwrócił się do posła Marcina Gwoździa z PiS, z którym spotkał się w minionym tygodniu. – Kwestia bezpieczeństwa naszych mieszkańców jest dla nas priorytetowa, dlatego mamy nadzieję, że poseł Marcin Gwoźdź będzie w tej sprawie skutecznie interweniował – dodaje burmistrz.

Poseł nie złożył deklaracji, ale w mediach społecznościowych odnotował: „Dziś wspólnie z Panem Burmistrzem Żarowa Leszkiem Michalakiem oraz Panią Sekretarz Sylwią Pawlik rozmawialiśmy o potencjale i nowych możliwościach pozyskania środków na rozwój Żarowa oraz szansach na interesujące przedsięwzięcia i efektywne zmiany! Jak również o możliwościach utworzenia przejścia dla pieszych na przejeździe kolejowym u zbiegu ulic Wiejskiej, Bolesława Chrobrego i Dworcowej w Żarowie. Umożliwiłoby to bezkolizyjne poruszanie się samochodów, pieszych, rowerzystów oraz zapewniłby bezpieczeństwo ich zdrowia i życia.”

W sąsiedniej Jaworzynie Śląskiej PKP wykonały znacznie większą inwestycję. W latach 2017-2019 został przedłużony o 50 metrów tunel dla pieszych. Inwestycja, realizowana z budżetu państwa, kosztowała 11 milionów złotych.

/red./
fot. UM Żarów

Poprzedni artykułWiaderka sytości od świdnickich harcerzy jadą na front [FOTO]
Następny artykułMiasto musiało dopłacić do kolejnej drogowej inwestycji. Magistrat tłumaczy przyczynę