Strona główna 0_Slider Na kajaki do Burkatowa, rowerami wzdłuż Bystrzycy i po górach. Turystyczne inwestycje...

Na kajaki do Burkatowa, rowerami wzdłuż Bystrzycy i po górach. Turystyczne inwestycje w gminie Świdnica

0

Urząd Gminy Świdnica przystępuje do realizacji kolejnych zadań w ramach projektu rozbudowy infrastruktury turystycznej na terenie gminy. Zakłada on budowę punktów turystyczno-biwakowych z zapleczem sanitarnym, przystani kajakowej, tras rowerowych typu single-track, a także odbudowę kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą.

wizualizacja stanicy rowerowej w Wilkowie (mat. UG Świdnica)

Na realizację dziewięciu różnych zadań związanych z rozbudowy infrastruktury turystycznej oraz sportowej gmina Świdnica pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko 6,8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – W 2022 roku rozpoczęto realizacje pierwszego zadania pod nazwą „Modernizacja i dostosowanie szatni sportowej w Bystrzycy Górnej na potrzeby węzła sanitarnego dla potrzeb stanicy rowerowej z polem biwakowym”. Wykonawcą robót w Bystrzycy Górnej jest firma „MAX” Leszek Dumicz z Wałbrzycha. Wartość zadania zgodnie z podpisaną umową wynosi 439 900 zł. W roku ubiegłym wykonano roboty rozbiórkowe w szatni sportowej. Planowany termin zakończenia zadania to maj 2023 roku – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

W styczniu 2023 roku podpisano umowy na wykonanie kolejnych dwóch zadań. Pierwsze z nich, którego realizacja pochłonie blisko 1 mln 828 tys. złotych, dotyczy budowy stanicy rowerowej w Wilkowie. – Obiekt wykorzystywany będzie przez odwiedzających turystów pieszych i rowerowych, jako zaplecze higieniczno-sanitarne, miejsce przygotowania posiłku oraz punkt ładowania rowerów elektrycznych przy wydzielonym na terenie inwestycji polu biwakowym – wyjaśniono w dokumentacji projektowej. Z kolei przy świetlicy wiejskiej oraz boisku w Burkatowie przewidziano realizację drugiego zadania, które obejmuje budowę szatni piłkarskiej, która prócz funkcji sportowej wykorzystywana będzie również jako węzeł higieniczno-sanitarny oraz miejsce przygotowania posiłku przy wydzielonym na terenie inwestycji polu biwakowym, a także przystani kajakowej, która powstanie tuż obok, przy parku krajobrazowym ze stawami. W ramach wartej 1 mln 601 tys. złotych powstanie tam magazyn na kajaki oraz taras kajakowy.

pozostałości dawnej kładki między Wiśniową a Niegoszowem (mat. UG Świdnica)

Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe w celu wyłonienia firmy, która zajmie się budową nowej kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą, łączącej miejscowość Wiśniowa z Niegoszowem. Powstanie ona w miejscu dawnej kładki pieszej, która została zerwana przez wysoką wodę w październiku 2020 roku. W wyniku intensywnych opadów deszczu poziom wody na Bystrzycy sięgnął wówczas 338 cm na stacji pomiarowej w Kraskowie, przekraczając stan alarmowy o 88 cm. Nowa kładka o konstrukcji stalowej kratownicowej, długości blisko 40 metrów i szerokości użytkowej wynoszącej 2 metry, miałaby zostać wybudowana w ciągu 11 miesięcy od dnia przekazania wykonawcy placu budowy. Kilka dni temu poinformowano, że realizacją tego zadania zainteresowanych jest dziewięć firm, które zaproponowały wykonanie prac za kwoty sięgające od 1 mln 291 tys. złotych do 3 mln 354 tys. złotych.

Przygotowywane są również dokumentacje przetargowe dla pozostałych 5 zadań w ramach RFIL, w celu ogłaszania kolejnych przetargów dotyczących: budowy stanic rowerowych w Bystrzycy Dolnej i Lubachowie wraz z zagospodarowaniem terenu, oznakowania szlaków rowerowych i wdrożenia aplikacji turystycznej, budowy single tracków w Lubachowie i Bystrzycy Górnej – wylicza Waligóra.

/mn/

Poprzedni artykułWyjątkowe chwile z naszymi babciami i dziadkami [KONKURS]
Następny artykułMłodzież z dwoma zwycięstwami