Strona główna 0_Slider Komu przekazać 1,5% podatku? Wesprzyj świdniczankę Emilkę Pawlak

Komu przekazać 1,5% podatku? Wesprzyj świdniczankę Emilkę Pawlak

0

Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie będzie to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Rozpoczynamy prezentację osób i organizacji pożytku publicznego z powiatu świdnickiego, którym można przekazać 1,5% podatku. Dziś – trzynastolatka ze Świdnicy, Emilka Pawlak.

Emilka przyszła na świat 31 lipca 2010 roku w stanie ogólnym bardzo ciężkim. Jej siostra bliźniaczka zmarła wewnątrzmacicznie około dwa dni przed porodem. Skutkiem tego było silne niedotlenienie oraz ciężka zamartwica okołoporodowa. Dziś Emilka cierpi na hydranencefalię – bardzo rzadką wadę mózgu, która oznacza, że dwie półkule nie istnieją, a ich miejsce zajmują torbiele wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Dodatkowo schorzeniu temu towarzyszy małogłowie, padaczka lekooporna, refluks przełykowo-żołądkowy, przewlekła choroba nerek i zanik nerwów wzrokowych.

Emilka ma niesamowitą wolę i chęć życia. Kocha i chce być kochana. Walczy dzielnie o każdy, kolejny dzień, tak jak kiedyś walczyła o swoje życie – mówią jej rodzice, Agnieszka i Jarosław. Jak dodają, kompleksowa, codzienna i systematyczna rehabilitacja, wspomagające metody rozluźniania mięśni oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne to szansa na poprawę stanu zdrowia, uśmierzenie bólu i cierpienia oraz psycho-ruchowy rozwój Emilki.

Wsparcie można okazać przekazując 1,5 % Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, nr KRS 0000037904, podając jako cel szczegółowy: „14691 Pawlak Emilia”. Pomoc finansową można również przekazać dokonując przelewu na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (01-685 Warszawa, ul. Łomiańska 5): 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, z dopiskiem w tytule: „14691 Pawlak Emilia darowizna na pomoc i ochronę zdrowia”.

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje i udostępni za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie będzie dostępne od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT będzie można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku, ale będzie można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Można będzie edytować te dane. Twój e-PIT wyliczy też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl w każdy weekend do 30 kwietnia 2023r.

/red./

Poprzedni artykułNiesłychane emocje do samego końca imprezy! [FOTO]
Następny artykułBiżuteria dla nauczyciela – piękny upominek dla wychowawcy