Strona główna 0_Slider Komu przekazać 1,5% podatku? Wesprzyj Izabelę Skałbę ze Świdnicy

Komu przekazać 1,5% podatku? Wesprzyj Izabelę Skałbę ze Świdnicy

0

Zbliża się okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie będzie to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia mieszkanki Świdnicy, Izabeli Skałby.

Nazywam się Iza i jestem psychologiem. Niestety kolejny rok zmierzam się z diagnozą – stwardnienie rozsiane. Był ból, wielka słabość i wszechogarniające zmęczenie. Była też radość, satysfakcja i Wielka Wola życia. Moja sprawność i siły witalne są mocno ograniczone. Choroba jest zaawansowana, nie mam czasu na narzekanie i bezczynność. Doceniam każdy moment. Jednak w momencie kiedy leki przestały działać, rehabilitacja stała się dla mnie jedyną opcją. Fizjoterapia to w tym momencie moje być, albo nie być. Regularne ćwiczenia pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, pomogą mi we wzmacnianiu siły mięśni. Pozwolą na choć trochę samodzielności a przede wszystkim dadzą siłę aby móc pracować z ludźmi, którzy tego potrzebują – opisuje świdniczanka.

Dlatego też zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe. Możecie mi zrobić prezent i pomóc przekazując darowiznę, lub swoje 1,5% podatku na subkonto Fundacji Dobro Powraca. Jest to dla mnie jedyna szansa, by odzyskać NIEZALEŻNOŚĆ – w pełnym tego słowa znaczeniu – apeluje.

Aby przekazać 1,5% podatku, wystarczy w deklaracji podatkowej, w rubryce wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wpisać numer KRS: 0000 33 88 78. Natomiast w polu informacje uzupełniające: Izabela Skałba.

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje i udostępni za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie będzie dostępne od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT będzie można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku, ale będzie można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Można będzie edytować te dane. Twój e-PIT wyliczy też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułJeśli szukasz mieszkania, Oleśnica zaprasza. Nowe mieszkania na sprzedaż w spokojnej okolicy
Następny artykułSufity podwieszane z LED – producent i porady dotyczące montażu