Strona główna Artykuł sponsorowany Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

0
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że schorzenia dziąseł mogą prowadzić nawet do utraty uzębienia i konieczności wszczepienia implantu lub skorzystania z leczenia protetycznego. Jak więc dbać o przyzębie i co sprzyja stanom chorobowym w tej okolicy? Dowiedz się, jak powinna wyglądać profilaktyka chorób dziąseł i ciesz się zdrowym, estetycznym uśmiechem.

Zdrowe dziąsła – jak o nie dbać? Profilaktyka chorób dziąseł

12 maja każdego roku na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. To doskonała okazja do tego, aby zadbać o stan przyzębia. Podstawa to wykształcenie pozytywnych nawyków higienicznych. Pamiętaj, aby każdego dnia myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie i nitkować trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. W ramach prewencji stosuj też odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej najlepiej z chlorheksydyną lub chlorkiem cetylopirydyniowym w składzie. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup irygatora. Jeśli chcesz zapobiec chorobom dziąseł, zastosuj urozmaiconą dietę obfitującą w składniki wspierające mikrobiom jamy ustnej. Ważnym elementem profilaktyki są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa

Podejrzewasz u siebie choroby przyzębia? Leczeniem stanów zapalnych dziąseł zajmuje się lekarz periodontolog. Warszawa to miasto, w którym znajdziesz wielu doświadczonych ekspertów specjalizujących się w tej dziedzinie stomatologii.

Objawy chorób przyzębia i skutki braku ich leczenia

Zastanawiasz się, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego w rejonie dziąseł? Niepokojącym sygnałem jest np.:

  • zaczerwienienie dziąseł,
  • obrzęk dziąseł,
  • przerost dziąseł,
  • krwawienie dziąseł (samoistne lub pod wpływem szczotkowania, spożywania twardych pokarmów).

Pamiętaj, że wczesne zaobserwowanie objawów i udanie się do periodontologa, ułatwia szybki powrót do zdrowia, gdyż stan zapalny dziąseł jest procesem całkowicie odwracalnym. Jednak miej świadomość, że nieleczony obejmuje tkanki położone znacznie głębiej, powodując uszkodzenie włókien ozębnej i niszczenie kości wyrostka zębodołowego. Niestety brak podjęcia leczenia w przypadku zapalenia przyzębia kończy się utratą uzębienia i obniżeniem komfortu codziennego funkcjonowania pacjenta. Co więcej, miejscowy stan zapalny wpływa na zdrowie ogólne organizmu (bakterie chorobotwórcze przedostają się do krwiobiegu).

Choroby dziąseł. Co sprzyja schorzeniom dziąseł? 

Najczęściej choroby dziąseł są wywołane przez odkładanie się płytki nazębnej, co zwykle jest konsekwencją zaniedbań higienicznych ze strony pacjenta. Rozwój stanu zapalnego dziąseł może wynikać z niewłaściwego, zbyt rzadkiego czyszczenia uzębienia lub użytkowania starych, uciskających protez. Nieleczone zapalenie dziąseł powoduje rozwój paradontozy, która prowadzi do rozchwiania zębów i nieleczona w konsekwencji nawet bezzębia. Paradontopatii sprzyja m.in.: palenie papierosów, wady anatomiczne tkanek jamy ustnej, oddychanie przez usta i nieprawidłowe szczotkowanie zębów.

Dość rzadkim schorzeniem jest natomiast wrzodziejące zapalenie dziąseł o nie do końca znanej etiologii. Choroba objawia się silnym bólem dziąseł, nieprzyjemnym zapachem z ust, gorączką i ogólnym osłabieniem. Do czynników ryzyka zaliczamy zaburzenia odporności oraz AIDS. Innym schorzeniem periodontologicznym jest zapalenie brodawki dziąsłowej, która może mieć związek z niestaranną higieną jamy ustnej lub obecnością źle założone korowy, czy plomby, co prowadzi do podrażnień brodawek. Objawem choroby jest krwawienie i ciemnoczerwony kolor brodawki, z czasem pojawia się obrzęk, wyciek surowiczy oraz ropny.

Podsumowując, profilaktyka jest kluczowym elementem skutecznego zapobiegania rozwojowi i progresji chorób dziąseł. Przestrzegając zasad wymienionych w artykule, będziesz mógł cieszyć się zdrowiem jamy ustnej i unikniesz nierzadko długotrwałego oraz kosztownego leczenia powikłań.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułLawendowe warsztaty po raz ósmy przy Kościele Pokoju
Następny artykułNejlos szuka domu