Strona główna Kultura Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Koncerty kolęd, wystawy, spotkania i spektakle, a może międzypokoleniowe zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa?  Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Spotkanie z podróżnikiem – Liban (piątek)

Podróżnik Bolesław Grabowski ponownie spotka się z mieszkańcami Jaworzyny Śląskiej. Tym razem będzie można wysłuchać opowieści, obejrzeć fotografie i ciekawe pamiątki z jego podróży do Libanu. Spotkanie odbędzie się w piątek 20 stycznia w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej przy ul. Wolności 23b, a jego początek zaplanowano na godzinę 17.00.

„Liban to też Ziemia Święta pełna epizodów zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. Historia Libanu sięga 5 tysięcy lat przed Chrystusem. Liban to przede wszystkim kraina zapierających dech pejzaży i wspaniałe zabytki. Kraj legendarnych cedrów, świętego Charbela i niesamowitych starożytnych świątyń w Baalbek. To miejsce magiczne, wręcz nasycone religijnością. Libańczycy to ludzie gościnni, otwarci i tolerancyjni” – czytamy na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, organizatora spotkania. Podczas spotkania, Bolesław Grabowski przybliży słuchaczom Liban i spróbuje przełamać wiele stereotypów narosłych przez lata o tym niezwykłym kraju.

Bolesław Grabowski jest nie tylko podróżnikiem, ale także nauczycielem geografii. Obieżyświat zwiedził niemal wszystkie kontynenty. Był w Japonii, Australii, Peru, Boliwii, Kanadzie, USA, Indiach, Egipcie, krajach Afryki Środkowej i w wielu krajach europejskich.

Spektakl „Moralność Pani Dulskiej” w Dobromierzu (piątek)

Mecz I ligi piłki ręcznej kobiet MKS Victoria Świebodzice – MKS Karkonosze Jelenia Góra (piątek)

Koncert noworoczny w Świebodzicach (piątek)

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza na Koncert Noworoczny, który odbędzie się w piątek, 20 stycznia o godz. 18.00 w MDK. Piękne utwory zagra i zaśpiewa lokalny zespół SQDO. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wernisaż asamblaży Jurka Kozierasa w Strzegomiu (piątek)

Wrocławski artysta tworzy trójwymiarową sztukę z rzeczy znalezionych w ziemi. Swoje niezwykle asamblaże wkrótce zaprezentuje na wystawie „Kamienica bez adresu”. Wernisaż prac Jurka Kozierasa zaplanowano w piątek, 20 stycznia o godz. 17.00 w Strzegomiu.

Wrocławska ziemia wsypała się dosłownie do twórczości Jurka Kozierasa. Od kilkunastu lat tworzy asamblaże złożone ze znalezionych rzeczy. Podczas kopania fundamentów pod nowe osiedle, buldożery rozkopały niemieckie wysypisko śmieci, na którym latami nawarstwiało się to, czego postanowiono się pozbyć. Tak oto odkrył coś zdumiewającego: za pomocą kilku przedmiotów z niewielkiego skrawka ziemi można opowiedzieć dowolną historię. Mało tego – one same ją opowiadają. I kiedy świat rozpadł się na kawałki… z tych kawałków powstaje zupełnie inny świat – świat Jurka Kozierasa do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy. Asamblaże Jurka Kozierasa to swoisty wehikuł czasu. Pozwalają zarówno cofnąć się w minione epoki, jak również zadać pytanie cóż po nas pozostanie? – zapowiada organizator wystawy, Strzegomskie Centrum Kultury.

Spotkanie autorskie i prezentacja książki „Lecznictwo” w Muzeum Gross-Rosen (sobota)

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza na spotkanie autorskie połączone z prezentacją książki dr hab. Doroty Suli pt. „”Lecznictwo” w Konzentrationslager Gross-Rosen 1940-1945″. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 11.00.

Pokaz filmu animowanego „Kapitan Morten i Królowa Pająków” w świdnickim teatrze (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz filmy Kapitan Morten i Królowa Pająków, który odbędzie się w sobotę o godzinie 11.00 w sali teatralnej ŚOK. Bilety w cenie 10 zł (dzieci) i 15 zł (dorośli) można zakupić za pośrednictwem strony internetowej Ośrodka.

10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa… – opisano w zapowiedzi.

Kolędowanie w Szczepanowie (sobota)

II liga siatkówki: Volley Świdnica – AZS AWF Wrocław (sobota)

Zapraszamy wszystkich kibiców na pierwszy domowy mecz w ramach rozgrywek II Ligi Kobiet w 2023 roku! Już w najbliższą sobotę o godzinie 17:00 w hali ŚOSiR na Zawiszowie podejmiemy drużynę AZS AWF Deputo Wrocław – zapowiada ekipa Volley Świdnica.

W pierwszym spotkaniu po bardzo emocjonującym spotkaniu nasz zespół wygrał 3:2, zatem szykują się wielkie emocje w rewanżu – dodają.

Dzień Babci i Dziadka w Muzeum Kolejnictwa (niedziela)

Na międzypokoleniowe zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które odbędzie się 22 stycznia, zapraszają pracownicy placówki. Bilet seniora będzie można tego dnia nabyć ze zniżką 20%. Muzeum będzie otwarte od godz. 10.00 do 16.00, natomiast kasa muzeum czynna będzie do godz. 15.45.

Dzień Babci i Dziadka to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale również doskonała okazja do rozmowy o najważniejszej rzeczy, którą nasi seniorzy mogą się z nami podzielić – wspomnieniach. Tego dnia my również będziemy wspominać. Zapraszamy Was do rodzinnego, międzypokoleniowego zwiedzania wystawy stałej w naszym Muzeum. W tym dniu oprowadzać Was będą nestorzy Muzeum Kolejnictwa, odbędzie się również prezentacja wyjątkowych zabytkowych maszyn – zachęcają przedstawiciele muzeum.

Mamy również nowość – zajęcia techniczne przeprowadzane na Warsztacie Kolejowym! Są to zajęcia dla dorosłych i dzieci (dzieci tylko i wyłącznie z opiekunami – ze względów bezpieczeństwa) przeprowadzane przez majstra warsztatowego – mgr inż. Zbigniewa Molendę. Prace będą odbywać się z użyciem zabytkowych obrabiarek do metali, takich jak: tokarka czy wiertarka, będą to również ręczne prace ślusarskie. Uczestnicy przejdą krótki instruktaż BHP oraz podstawowych czynności związanych z obsługą maszyn. Będzie można zabrać ze sobą własnoręcznie wykonane w ten sposób pamiątki – dodają.

Więcej informacji na stronie Muzeum Kolejnictwa.

Międzypokoleniowe spotkanie jasełkowe w Strzelcach (niedziela)

Koncert „Gore Gwiazda Jezusowi” w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu (niedziela)

Strzegomskie Centrum Kultury oraz Józef Kuźma i młodzi przyjaciele zapraszają na koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Mniejszej. Kolędowanie rozpocznie się 22 stycznia o godz. 18.00.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZdjęcia do trzeciego sezonu serialu „Rojst” także w Świdnicy. Start już za tydzień
Następny artykułŚwidnicka straż miejska ma nowy radiowóz. Kosztował blisko 156 tys. złotych [FOTO]