Strona główna 0_Slider Wigilia Wszystkich Świdniczan

Wigilia Wszystkich Świdniczan [FOTO]

0

Pełna wzruszeń, wydarzeń i nieoczekiwanych życzeń niedziela za mieszkańcami Świdnicy. Na ośnieżonym i mroźnym Rynku były spotkania z Mikołajem, jasełka w różnych wydaniach, barszczyk i grochówka, a na zakończenie – Światło Betlejemskie od świdnickich harcerzy i kolędy w wykonaniu Dzikiego Chóru.

W tym roku w sercu miasta można było obejrzeć dwa przedstawienia jasełkowe. Pierwsze, z udziałem olbrzymich lalek, zaprezentowali aktorzy Wrocławskiego Teatru Formy. Spektakl dedykowany był walczącej o wolność Ukrainie.

Po raz pierwszy w przedświątecznym programie znalazła się historyczna impresja, na którą zaprosiło Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych ”SRH Świdnica”. Mini spektakl poprzedził wernisaż wystawy założyciela stowarzyszenia, na której Krzysztof Dworenko-Dworkin zaprezentował portrety znanych Polaków. A na scenie rekonstruktorzy zaprezentowali impresję zatytułowaną „Polska to przeszłość, dzisiaj i jutro – Polska to My. Od Piastów po repatriantów”.

Wigilia Wszystkich Świdniczan w tym roku dostosowała się do finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej i wszystkie wydarzenia zostały zorganizowane znacznie wcześniej niż w poprzednich latach. Tuż po 14.00 jasełka zaprezentowali uczestnicy zajęć w pracowniach muzycznych i teatralnych Młodzieżowego Domu Kultury. Zaraz po utalentowanej młodzieży kolędę zaśpiewał Dziki Chór, działający w Świdnickim Ośrodku Kultury. Jak co roku, Światło Betlejemskie przekazali świdniccy harcerze. O intencjach 32. już akcji skautów opowiedziała komendantka świdnickiego Hufca ZHP hm. Mariola Pamuła. Życzenia świdniczanom w imieniu samorządowców złożył przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski i zastępca prezydenta Świdnicy Krystian Werecki. Nie zabrakło przedstawicieli kościołów chrześcijańskich. Życzenia złożyli biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel oraz biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Kościoła Rzymskokatolickiego Adam Bałabuch. Organizatorzy zaprosili także skompromitowanego proboszcza świdnickiej parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ksiądz Piotr Nikolski w wypowiedziach na portalu społecznościowym mówił tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę o „zbrodniarzach z NATO”. Za swoje słowa został ukarany naganą i przeprosił. Dzisiaj składając życzenia nawiązał do wojny w Ukrainie: „W tym roku wielu świdniczan, wielu Polaków udzieliło pomocy uchodźcom z Ukrainy, uchodźcom wojennym, jedni podziękowali, inni nie podziękowali, ale każdy dobry uczynek jest nagradzany przez pana Boga”.

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Of. Oświęcimskich – Szkoła Podstawowa nr 2
Następny artykułStracili dom w pożarze, potrzebna pomoc