Strona główna Artykuł sponsorowany Szkolenie f-gazy – kiedy jest konieczne?

Szkolenie f-gazy – kiedy jest konieczne?

0

Osoby, które chcą zajmować się zawodowo produkcją oraz usługami związywanymi z zastosowaniem fluorowanych gazów cieplarnianych lub produkcją i usługami przy substancjach zubożających warstwę ozonową, muszą mieć specjalne uprawnianie. Niezbędne jest szkolenie F-gazy. Jakie zagadnienia poruszane są na szkoleniu? 

Jak wygląda kurs f-gazy?

Szkolenie f gazy składa się z części teoretycznej i praktyczne, trwa najczęściej2 dni, kończy się egzaminem i zdobyciem certyfikatu. Dokument jest niezbędny we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ma na celu zrozumienie konieczności ochrony środowiska i wpływu, jakie wywierają na nie fluorowane gazy cieplarniane. Certyfikat jest bezterminowy, dokument wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Na szkoleniu kursanci uczą się, jak obchodzić się z urządzeniami, które mogą wydzielać szkodliwe gazy, dowiadują się, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ochrony środowiska. Przekazywana jest podstawowa wiedza o zastosowaniu fluorowanych gazów cieplarnianych. Poruszane są m.in. takie tematy jak:

  • Podstawy termodynamiki,
  • Teoria układów chłodniczych,
  • Wpływ czynników chłodniczych na środowisko,
  • Przemiany termodynamiczne czynników chłodniczych,
  • Wpływ substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych,
  • Pojęcie współczynnika ocieplenia globalnego,
  • Kontrole szczelności,
  • Sporządzanie potrzebnej dokumentacji,
  • Omówienie rozporządzenia Dz. U. z 2017r. Poz. 2402.

Dla kogo przeznaczone są szkolenia f-gazy?

Szkolenie F-gazy przeznaczone jest zarówno do pracowników, jak i przedsiębiorców, prowadzących własną działalność. Muszę je ukończyć osoby, które zajmują się instalacją, naprawą, konserwacją lub serwisowaniem stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzatorów, agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych, skraplaczy chłodzonych powietrzem czy pomp ciepła. Certyfikat potrzebny jest do likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych, konserwacji urządzeń technicznych, napełniania zbiorników przenośnych. Tylko osoby, które ukończą kurs i zdadzą z wynikiem pozytywnym egzamin, będą mogły pracować i zajmować się zawodowo urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi, pompami ciepła oraz systemami ochrony przeciwpożarowej. O certyfikat ubiegać mogą się osoby, które skończyły 18 lat, nie mają prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo przeciwko środowisku oraz zdadzą egzamin teoretyczny i praktyczny.

W jaki branżach niezbędne jest ukończone szkolenie f-gazy?

Szkolenie f-gazy wymagane jest w takich branżach jak: montaż urządzeń klimatyzowanych, montaż klimatyzacji samochodowej, montaż chłodni, montaż pomp ciepła, montaż systemów ochrony przeciwpożarowej, kontrola szczelności urządzeń, które zawierają gazy cieplarniane. Zdanie kursu i przyswojenie wiedzy jest bardzo ważne. Umożliwia bezpieczną pracę, pomaga chronić środowisko, jest niezbędne w razie kontroli UDT.

Szkolenia omawiające gazy fluorowane oferują liczne placówki. Wybierając firmę szkoleniową, warto zwrócić uwagę na kadrę, doświadczenie, a także warunki, jakie oferuje  placówka. Ważna jest wysoka zdawalność, a także dostęp do niezbędnych materiałów dydaktycznych. Firma Ekolhouse zaprasza na wysokiej jakości szkolenia, pomagające uzyskać certyfikat f-gazy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPonad 2,2 miliarda złotych w budżecie Dolnego Ślaska na 2023 rok. W co zainwestuje samorząd?
Następny artykułMiał zyskać na sprzedaży drapaka dla kota. Stracił kilka tysięcy złotych