Strona główna 112 Podczas świątecznych zakupów uważaj na oszustów. Policja apeluje

Podczas świątecznych zakupów uważaj na oszustów. Policja apeluje

0

Zbliża się okres przedświątecznych zakupów i poszukiwań idealnego prezentu. Świdniccy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność nie tylko podczas tradycyjnych zakupów, ale również w trakcie internetowych transakcji.

Otaczający świat, również ten zakupowy, się zmienia i coraz chętniej kupujemy poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe, a okres przedświąteczny to także wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też robiąc zakupy przez internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk – przypomina Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Mając na względzie przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szuka się prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowuje się ostrożność podczas zakupów, policjanci przypominają o kilku zasadach, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

  • Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, czy odbiera połączenia telefoniczne bądź e-maile.
  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
  • Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji.
  • Nie płaćmy w ciemno za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki). Logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do internetu. Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.
  • Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
  • Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków. Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNowe radiowozy dla dolnośląskich policjantów. Dwa z nich trafią do świdnickiej komendy [FOTO/VIDEO]
Następny artykułCzy Świdnica jest dobrym miejscem do życia? Wyniki ogólnopolskiego rankingu