Strona główna 0_Slider Czy Świdnica jest dobrym miejscem do życia? Wyniki ogólnopolskiego rankingu

Czy Świdnica jest dobrym miejscem do życia? Wyniki ogólnopolskiego rankingu

0

Istnieje wiele zestawień podsumowujących kondycję samorządów w dziedzinach takich jak finanse, ochrona środowiska, inwestycje, jak również oświata. Celem opracowanego przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia” jest pokazanie jakości życia we wszystkich gminach w Polsce przez pryzmat całego wachlarza czynników. Jak w tym porównaniu wypadła Świdnica i inne gminy powiatu?

W ubiegłym tygodniu podczas uroczystej gali Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in. poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie, czy też walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem posłużyły do określenia tzw. Wskaźnika Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu w pierwszej trójce znalazły się: Warszawa, Sopot oraz Wrocław. W kategorii stref podmiejskich miast na prawach powiatu były to: Podkowa Leśna, Osielsko, Izabelin. W przypadku gmin z siedzibą powiatu ziemskiego na podium znalazły się kolejno: Kędzierzyn-Koźle, Kołobrzeg, Stalowa Wola. W gronie najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców czołowe lokaty zajęły: Gogolin, Brzeg Dolny, Kostrzyn nad Odrą. W ostatniej kategorii obejmującej gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców liderami zostali: Kleszczów, Lubin, Boronów.

Gdzie najlepiej żyje się na Dolnym Śląsku? Jak wypadły gminy z powiatu świdnickiego?

Na Dolnym Śląsku najlepszą gminą do życia okazała się gmina Kobierzyce (w skali całego kraju zajęła 6 lokatę; Wskaźnik Jakości Życia: 67,43). W czołowej dziesiątce województwa znalazły się również: Wrocław (WJŻ 66,66), Kąty Wrocławskie (WJŻ 66,27), Długołęka (WJŻ 65,57), Lubin (WJŻ 64,91), Czernica (WJŻ 63,51), Siechnice (WJŻ 62,87), Rudna (WJŻ 62,63), Jerzmanowa (WJŻ 61,60), Brzeg Dolny (WJŻ 61,55).

Świdnica, ze Wskaźnikiem Jakości Życia wynoszącym 56,96, zajęła 44 miejsce na Dolnym Śląsku i 473 w kraju. W opublikowanych przez autorów zestawienia wynikach – ograniczonych do czołowych 50 lokal dla danej kategorii lub województwa – znalazły się jeszcze gminy Jaworzyna Śląska  (WJŻ 55,78) oraz Żarów (WJŻ 55,74). Zajęły one odpowiednio 47 i 48 miejsca w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, natomiast w skali kraju uplasowały się na pozycjach 685 i 696.

Raport i pełne wyniki raportu dostępne są na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

/Serwis Samorządowy PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułPodczas świątecznych zakupów uważaj na oszustów. Policja apeluje
Następny artykułNa celowniku groźny beniaminek