Strona główna 0_Slider Nie dla psa fajerwerki. Jak pomóc zwierzętom w sylwestra?

Nie dla psa fajerwerki. Jak pomóc zwierzętom w sylwestra?

0

Mimo że coraz więcej miast rezygnuje z sylwestrowych pokazów sztucznych ogni, moda na odpalanie petard i fajerwerków na osiedlach, pod blokami czy na podwórkach nie przemija. Dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podpowiada, jak pomóc zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich czas. Studenci weterynarii nakręcili z kolei film, w którym zachęcają do rezygnacji z fajerwerków.

Huków i wystrzałów boi się większość zwierząt i to nie tylko tych domowych – podkreśla dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z UPWr. – Dodatkowo, o ile w przypadku naszych psów czy kotów możemy zadbać o to, by było to dla nich doświadczenie jak najmniej stresujące, o tyle zwierzęta dzikie, tzw. zwierzęta gospodarskie czy te w schroniskach dla zwierząt i ogrodach zoologicznych, są wystawione na olbrzymi stres, którego skutki mogą być nieprzewidywalne. Co roku wiele dzikich zwierząt staje się ofiarami naszych sylwestrowych zabaw – dodaje behawiorystka.

Pytana, jak pomóc domowym zwierzętom w przetrwaniu czasu wystrzałów i i huków mówi, że przede wszystkim, należy zapewnić im miejsce, w którym będą się czuły bezpieczne – dla niektórych psów będzie to klatka, którą dodatkowo możemy wygłuszyć kocami (ważne, by było to miejsce, z którego pies chętnie korzysta, tzn. wchodzi do niej sam, a nie jest w niej zamykany), dla innych miejsce na kanapie obok opiekuna czy łazienka. Kotom należy umożliwić dostęp do ulubionych kryjówek, np. w szafie. Warto pozasłaniać okna, by nie było widać błysków i włączyć np. radio – muzyka zagłuszy wystrzały.

Wspierajmy nasze zwierzęta

dr Julia Miller

Na ostatni spacer koniecznie pójdźmy z naszym pupilem wcześniej, żeby nie trafić np. o godz. 23.00 na pierwsze próby sylwestrowych wystrzałów. Możemy też spędzić sylwestra, oczywiście zabierając ze sobą psa, gdzieś daleko od miast czy dużych imprez i liczyć na to, że w okolicy będzie spokojniej – radzi dr Miller i podkreśla, że dla kotów taka zmiana miejsca może być zbyt stresująca, choć to zależy od indywidualnych cech zwierzęcia.

Dodatkowo na spacery w czasie okołosylwestrowym najlepiej zabezpieczyć jest psa zarówno w szelki, jak i obrożę, koniecznie z adresatką. Pamiętajmy też o chipowaniu zwierząt i rejestrowaniu numerów chipów w odpowiednich bazach. Jeśli nasz pies boi się wystrzałów, nie spuszczajmy go ze smyczy! Nie zostawiajmy też psa w ogrodzie na zewnątrz domu samego – przerażony może przeskoczyć płot i uciec – wylicza behawiorystka.

Warto również zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie leki czy inne wspomagające produkty, takie jak feromony czy suplementy diety. Jeśli jednak nasze zwierzę bardzo się stresuje najlepszym wyjściem będą dobrane przez specjalistę leki, które pomogą zwierzęciu przetrwać ten trudny czas, podobnie jak nasza obecność. – Wspierajmy swoje zwierzęta i nie zostawiajmy ich samych – podkreśla doktor.

@upwr_edu ❌🎆🎇 #dlaciebie #foryou #upwr #fyp #dc ♬ dźwięk oryginalny – Uniwersytet Przyrodniczy WRO

/Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnickie kolędowanie. Przed nami dwa zimowe koncerty
Następny artykułZaginęła kotka. Właściciele apelują o pomoc [Aktualizacja]