Strona główna 0_Slider Najnowszy ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Jak wypadły gminy powiatu świdnickiego?

Najnowszy ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Jak wypadły gminy powiatu świdnickiego?

0

Od 18 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, wskazując te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. W Rankingu Samorządów 2022 wysoką lokatę zajęła gmina Dobromierz, która wśród gmin wiejskich uplasowała się na 18 miejscu w kraju i 2 miejscu na Dolnym Śląsku.

Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów 2022 r., miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej strony na samorządowe budżetu w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, m.in. w ramach Polskiego Ładu. Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia. W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej oceniamy dokonania miast i gmin właśnie pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania – mówi Anna Cieślak-Wróblewska z „Rzeczpospolitej”.

W tegorocznej edycji rankingu maksymalnie można było uzyskać 107 punktów (30 pkt. w obszarze finanse i rozwój, 38 pkt. w obszarze dbałość o mieszkańców, 29 pkt. w obszarze czyste środowisko i 10 pkt. w obszarze zarządzanie). Kryteria oceny ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych. Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, część wskaźnik opiera się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Liderzy Rankingu Samorządów wyłaniani są w trzech kategoriach – miast na prawach powiatu (64 jednostek), gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) oraz gmin wiejskich (1523 jednostki). W tym roku zwycięzcami zostali odpowiednio: Poznań, Starachowice i podkrakowska Wielka Wieś.

Jak wypadły miasta i gminy z terenu powiatu świdnickiego?

Najwyższą lokatę w swojej kategorii zajęła gmina Dobromierz, która wśród gmin wiejskich znalazł się na 18 miejscu w kraju (przed rokiem na miejscu 15), uzyskując 69,33 pkt. To zarazem najlepszy wynik punktowy spośród wszystkich gmin powiatu świdnickiego. Gmina Świdnica (55,93 pkt) uplasowała się na pozycji 77, a gmina Marcinowice (44,86 pkt) na miejscu 330.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepiej wypadły Świebodzice, uzyskując 54,79 pkt i zajmując 61 miejsce w kraju. Świdnica (46,31 pkt) znalazła się na pozycji 143, Żarów (42,54 pkt) – 237, Strzegom (40,46 pkt) – 297, a Jaworzyna Śląska (39,71 pkt) zajęła 324 miejsce.

Zestawienie punktowe:

  • gmina Dobromierz – 69,33 pkt,
  • gmina Świdnica – 55,93 pkt,
  • Świebodzice – 54,79 pkt,
  • Świdnica – 46,31 pkt,
  • gmina Żarów – 42,54 pkt,
  • gmina Strzegom – 40,46 pkt,
  • gmina Marcinowice – 44,86 pkt,
  • gmina Jaworzyna Śląska – 39,71 pkt.

Z pełnymi wynikami XVIII edycji Rankingu Samorządów można się zapoznać na stronie internetowej dziennika „Rzeczpospolita”.

/Rzeczpospolita, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwięty Mikołaj otworzył swoje miasteczko w Żarowie [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPływali na „maksa”, walcząc ze swoimi słabościami! [FOTO]