Strona główna 0_Slider Muzyczna zaduma po raz dwunasty. Za tydzień koncert z sopranistką Dagmarą Barną

Muzyczna zaduma po raz dwunasty. Za tydzień koncert z sopranistką Dagmarą Barną

0

Zimowe, przedświąteczne dni sprzyjają zadumie. Taką atmosferę – oczekiwania na Boże Narodzenie – potrafią stworzyć Koncerty Adwentowe w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Fundacja Dobrej Muzyki po raz dwunasty zaprasza na dwa popołudnia z muzyką, w czasie których zabrzmią organy Schlaga z 1870 roku. Pierwszy koncert już za tydzień – 11 grudnia. Wstęp wolny.

Dagmara Barna fot. Zbigniew Malak (po lewej), Maciej Bator fot. Hubert Steczko

W dwie niedziele adwentu, tuż przed wieczorną Mszą Świętą, melomani będą mogli usłyszeć utwory muzyki klasycznej, podkreślące okres radosnego oczekiwania na Święta Narodzenia Pańskiego.

Pierwszy koncert już za tydzień. 11 grudnia o godz. 17.00 zaśpiewa Dagmara Barna. – W muzyce najbardziej fascynuje mnie jej ponadczasowa siła, dzięki której, mimo upływu czasu, wciąż jest żywa i autentyczna. Muzyka od tysięcy lat rozbudzała emocje, pragnienia, poruszała nasze serca, obdarzała swym pięknem. I tak dziać się będzie po wiek wieków i nigdy nie przestanie – opowiada sopranistka Dagmara Barna. Śpiewaczka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Regularnie współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki tego okresu oraz Polską Operą Królewską. Jest uczennicą wybitnej śpiewaczki Olgi Pasiecznik.

Razem ze śpiewaczką wystąpi świdnicki organista Maciej Bator – kantor Kościoła Pokoju, pedagog, doktor sztuki. Koncertuje w wielu miejscach Polski oraz Europy. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry”.

Program koncertu:

 • Johan Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)
  Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595)
 • Libre Vermeil de Monserrat (XIV w.)
  Maria Matrem
 • Tabulatura gdańska (1591)
  Resonent in Laudibus [Josep leüer Josep mÿnn help mÿ wege mÿn Kindelin]
 • Tarquinio Merula (1590–1665)
  Or che tempo di dormire
 • Louis-Claude Daquin (1694–1772)
  „Noël Étranger” (MB)
 • Pieśń adwentowa
  „Hejnał wszyscy zaśpiewajmy”
 • Franciszek Schubert (1797–1828)
  „Ave Maria”
 • Pieśń adwentowa
  „Zdrowaś bądź Maryja”
 • Johann Sebastian Bach (1685–1750)
  Preludium i Fuga in e. BWV 53

Tydzień później, również o godz. 17:00, małżeński duet z Krakowa w składzie Jadwiga Bialic – skrzypce i Arkadiusz Bialic – organy wykona dla nas kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Césara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego.

XII Koncerty Adwentowe dofinansowano ze środków Gminy Miasto Świdnica. Wydarzenia stanowią część „VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga”, dofinansowanego ze środków Fundacji PZU, budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dyrektor artystyczna Festiwalu: Zuzanna Bator
Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki
Współorganizatorzy: Parafia pw. św. Józefa w Świdnicy, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

/oprac. red./
/komunikat – Fundacja Dobrej Muzyki/

Poprzedni artykuł„Viento” z I LO widzom zapewnił muzyczną ucztę, a potrzebującym posiłek [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWezwani do pożaru w wieżowcu