Strona główna 0_Slider Drogowcy szykują się do przebudowy wojewódzkiej trasy Świdnica-Dzierżoniów-Paczków. Ogłoszono przetarg

Drogowcy szykują się do przebudowy wojewódzkiej trasy Świdnica-Dzierżoniów-Paczków. Ogłoszono przetarg

0

Trzy lata mają potrwać prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 382 na odcinku od Świdnicy do granicy województwa, których głównym celem będzie poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei rozpoczęła właśnie poszukiwania firm zainteresowanych realizacją drogowej inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

fot. GDDKiA

W ramach inwestycji planowana jest przebudowa piętnastu odcinków drogi wojewódzkiej położonych między rondem gen. Romana Abrahama (skrzyżowanie ulic Westerplatte, Towarowej i Kasztanowej) w Świdnicy a granicą województw dolnośląskiego i opolskiego w rejonie Paczkowa. W sumie prace realizowane będą na długości blisko 25 kilometrów, na terenie powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego oraz ząbkowickiego. Jak zaznaczają dolnośląscy drogowcy, celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników drogi. Obecny stan nawierzchni wojewódzkiej trasy został przez nich oceniony jako „niezadowalający lub zły”, a podczas przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono liczne spękania oraz ubytki w nawierzchni drogi.

Szykowana właśnie przebudowa zakłada nie tylko wymianę nawierzchni, ale również wzmocnienie konstrukcji jezdni, przebudowę istniejących skrzyżowań w miejscach wymagających poprawienia bezpieczeństwa ruchu oraz wykonanie remontu obiektów mostowych, w tym m.in. mostu na rzece Piławie w Boleścinie, którego stan oceniany jest jako dostateczny. W celu poprawy bezpieczeństwa przewiduje się również budowę azyli dla pieszych i rowerzystów, a także doświetlenie przejść dla pieszych.

Na realizację inwestycji samorząd województwa otrzymał dofinansowanie w wysokości 64 mln 600 tys. złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, co ma pokryć 95% kosztów drogowego zadania. – Modernizacja tak długiego odcinka drogi przebiegającej przez powiaty: świdnicki, dzierżoniowski oraz ząbkowicki, aż do granicy naszego województwa, z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa kierowców korzystających na co dzień z tej ruchliwej trasy. Za realizację tego zadania będzie odpowiedzialna Dolnośląska Służba Dróg i Kolei nadzorowana przez samorząd województwa. Mam nadzieję, że zadanie zostanie wykonane sprawnie i nie będzie dla nas uciążliwe podczas codziennej eksploatacji, jednak z pewnością jak w przypadku tego typu inwestycji bywa, kierowcy będą musieli wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do drogowców – zwracał uwagę poseł Marcin Gwóźdź, komentując w maju decyzję o przyznaniu dotacji.

Firmy zainteresowane wykonaniem prac projektowych oraz robót budowlanych poznamy najwcześniej 12 stycznia 2023 roku. Wybrany przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 36 miesięcy od daty podpisania umowy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułŚwidnica rozświetlona świątecznymi dekoracjami. Jest ich mniej niż w ubiegłych latach [FOTO]
Następny artykułDobre granie w mocnej obsadzie…