Strona główna 0_Slider Dramatycznie brakuje krwi. Rezerwy magazynowe na wyczerpaniu – alarmuje centrum krwiodawstwa

Dramatycznie brakuje krwi. Rezerwy magazynowe na wyczerpaniu – alarmuje centrum krwiodawstwa

0

Poziom zabezpieczenia regionu w grupy krwi A i B jest bardzo niski, ale brak jest praktycznie każdej grupy. W przedświątecznym czasie drastycznie spadła liczba osób, które zgłaszają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by podzielić się tym najcenniejszym lekiem. 

Zdjęcie archiwalne

– Apelujemy, aby oddawać krew na co dzień i na święta. Krew jest lekiem deficytowym, ratującym życie, krwi nie można niczym zastąpić ani kupić w aptece, jej jedynym źródłem są zdrowi ludzie. Tylko dzięki krwiodawcom możliwa jest pomoc – podkreślają pracownicy RCKiK w Wałbrzychu. – Krew jest teraz szczególnie potrzebna. Okres świąteczno – noworoczny to trudny czas dla wałbrzyskiego krwiodawstwa, a także dla chorych czekających na leczenie krwią i jej składnikami. W tym czasie, w szpitalach rośnie zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn. Pacjenci czekają na transfuzje, zabiegi i skomplikowane operacje, podczas których krew jest niezbędna. Każda kropla jest więc na wagę złota.

Potrzebna jest krew każdej grupy, a zapasy magazynowe maleją z dnia na dzień. Trzeba podkreślić, że koncentrat krwinek czerwonych – obecnie najczęściej stosowany składnik krwi w lecznictwie – ma ważność tylko 42 dni.

Oddawanie krwi to proces bezbolesny, bezpieczny dla zdrowia. Wystarczy godzina w centrum krwiodawstwa poświęcona na rejestrację, by uratować ludzkie życie. Jednorazowo pobrane 450 ml krwi może uratować aż trzy osoby.

Krwiodawcą może być osoba, która ma:

wiek: 18-65 lat
wagę: minimum 50 kg
bardzo dobry stan zdrowia
ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
jest wypoczęta, wyspana i po zdrowym, niskotłuszczowym posiłku
Pamiętaj, że już dzień przed oddaniem krwi, należy wypić około dwóch litrów płynów oraz zjeść zdrowy, niskotłuszczowy posiłek.

Aby oddać krew, wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31. Wałbrzyskie Centrum Krwiodawstwa jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 13:30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 8:00 do 12:00.

Krew można oddawać także poza Wałbrzychem na organizowanych zamiejscowo akcjach krwiodawstwa, m.in. w Kamiennej Górze, Świebodzicach, Świdnicy, Jeleniej Górze, Kłodzku, Bielawie, Dzierżoniowie, Strzegomiu, Żarowie, Bolesławcu, Lubaniu, Zgorzelcu. Kalendarz organizowanych akcji krwiodawstwa dostępny jest na stronie www.rckik.walbrzych.pl.

W Świdnicy krew będzie można oddać w najbliższy czwartek 15 grudnia w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego 21 w godzinach 9.00 – 13.00.

/informacja RCKiK, opr. red./

Poprzedni artykułNajlepsi w regionie i z awansem do wojewódzkiego finału!
Następny artykułOddadzą hołd represjonowanym podczas stanu wojennego