Strona główna 0_Slider Czeka nas gaszenie światła? Świdnica zapłaci krocie za oświetlenie ulic

Czeka nas gaszenie światła? Świdnica zapłaci krocie za oświetlenie ulic

0

Ponad cztery miliony złotych, a więc niemal dwukrotnie więcej niż w tym roku, mają wynieść wydatki na oświetlenie świdnickich ulic – wynika z projektu budżetu miasta na 2023 rok. Władze Świdnicy nazywają przyszłoroczny budżet „bardzo trudnym” i zapowiadają oszczędności, które miałyby objąć m.in. oświetlenie uliczne. Na razie jednak nie są znane szczegółowe założenia tych oszczędności.

Wyższe wydatki wynikają z rozstrzygniętego w listopadzie przetargu na dostawę energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulic, placów oraz dróg publicznych dla blisko stu gmin wchodzących w skład grupy zakupowej, której przewodniczy miasto Lubin. Do grupy, która utworzona została w celu zaoszczędzenia na zakupie prądu poprzez organizowanie wspólnych zamówień, należy m.in. gmina Dobromierz, gmina Jaworzyna Śląska, gmina Strzegom, gmina Świdnica, gmina Żarów oraz miasto Świdnica. Zamówienie zakładało dostawę energii w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Jedyną firmą zainteresowaną udziałem w przetargu była spółka Tauron Sprzedaż, która złożyła ofertę opiewającą na 180,8 mln złotych. Samorządy tymczasem planowały przeznaczyć na ten cel kwotę zdecydowanie niższą, tj. niemal 92,9 mln złotych. Ostatecznie jednak zdecydowano się na wybranie złożonej oferty.

Na podstawie materiałów dołączonych do projektu przyszłorocznego budżetu Świdnicy wiadomo już, jak powyższe rozstrzygnięcie przełoży się na miejskie wydatki. W 2023 roku przewiduje się, że oświetlenie ulic, placów i dróg kosztować będzie 4 mln 76 tys. złotych. Dla porównania, na cały rok 2022 zakładano wydatki w wysokości 2 mln 251 tys. złotych.

Projekt przyszłorocznego budżetu został zaprezentowany przez władze miasta w połowie listopada. – To budżet oszczędnościowy i bardzo trudny, a wynika to z mniejszych dochodów samorządu i zwiększających się wydatków bieżących – wskazywała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędy Miejskiego w Świdnicy, wyliczając następnie, co będzie to oznaczało dla mieszkańców. – Miasto oszczędza m.in. na: remontach ulic, remontach chodników, remontach obiektów zabytkowych, bieżących remontach szkół i przedszkoli oraz ich wyposażeniu, sprzątaniu miasta, odśnieżaniu ulic, oświetleniu ulicznym, iluminacjach, krótszym czasie pracy obiektów, m.in. lodowiska. W projekcie budżetu nie ma przewidzianych środków na podwyżki dla pracowników instytucji samorządowych, z wyjątkiem zapowiadanej płacy minimalnej – informowała rzecznik.

Na razie nie jest jasne, jakich działań oszczędnościowych należy się spodziewać w zakresie funkcjonowania oświetlenia ulicznego. Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się do świdnickiego magistratu.

Poprzednie takie działania, które zostały podjęte 7 lipca, wiązały się z wyłączaniem oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych. Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony części mieszkańców, którzy wskazywali na kwestie bezpieczeństwa i apelowali do władz miasta o rezygnację z takiego rozwiązania. Ostatecznie – z pewnymi wyjątkami – wycofano się z nocnych wyłączeń. – Miejskie latarnie nie świecą w godzinach od pierwszej do czwartej w nocy na ulicach: Wokulskiego, Jagienki, Zagłoby, Metalowców, Stalowej oraz w Parku Centralnym. Jednocześnie wyłączeniu w godz. 23:15 do 04:45 podlegają: ulica Pogodna, przedłużenie ulicy Śląskiej w kierunku miejscowości Bystrzyca Dolna, począwszy od wiaduktu PKP (ul. Przyjaźni) oraz ulica Przemysłowa – po stronie ul. Kilińskiego – wyliczała w październiku Magdalena Dzwonkowska.

/mn/

Poprzedni artykułCzyszczenie obuwia – jak wyczyścić buty?
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach