Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Ten weekend upłynie pod znakiem licznych, przedświątecznych imprez. Oprócz nich szykują się także inne wydarzenia, w tym jubileuszowy Charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej , koncert Ifi Ude w Świdnickim Ośrodku Kultury, impresja historyczna w wykonaniu świdnickich rekonstruktorów, czy też organizowane przez leśników Choinkobranie, podczas którego nie zabraknie tradycyjnego ogniska.

Świdnicka Kolęda

17 grudnia (sobota)

 • godz. 10.00-19.00 – Jarmark Bożonarodzeniowy.
 • godz. 9.00-18.00 – zawody pływackie 5. Neptun Świdnica Swimming Meeting. Miejsce: pływalnia kryta, ul. Równa 9.
 • godz. 10.00-14.00 – Kiermasz książek i płyt muzycznych oraz filmów. Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18.
 • godz.12.00-15.00 – Alpaki zimową porą. Miejsce: Rynek.
 • godz. 10.00-16.00 – X Charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej z udziałem zawodników z polskiej ekstraklasy, mediów, przyjaciół Fundacji „Łączy nas Football”. Miejsce: Hala Sportowa-Widowiskowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno, ul. Galla Anonima 1a. Wstęp: 15 zł – cegiełka na cele charytatywne. Więcej informacji w dalszej części artykułu.
 • godz 14.00-18.00 – Animacje dla dzieci w wykonaniu trupy teatralnej SMT. Miejsce: Rynek.
 • godz 14.00-18.00 – Kapela z ul. Hutniczej. Miejsce: Rynek.
 • godz 20.00 – Recenzje Muzyczne: Ifi Ude (elektro-folk). Miejsce: Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11. Bilety: 55 zł (przedsprzedaż) / 65 zł (w dniu koncertu) do nabycia w sekretariacie ŚOK (Rynek 43), w Galerii Fotografii (Rynek 44) lub na stronie internetowej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Więcej informacji w dalszej części artykułu.

18 grudnia (niedziela)

 • godz 10.00-19.00 – Jarmark Bożonarodzeniowy
 • godz 12.00-14.00 – Wizyta Mikołaja na świdnickim Rynku. Mikołaj będzie wręczał dzieciom prezenty przygotowane przez rodziców. Miejsce: Rynek.
 • godz 13.00 – „4Ukraine – Historia z Betlejem” – spektakl familijny przygotowany przez Wrocławski Teatr Formy. Miejsce: Rynek.
 • godz 14.00 – Rekonstrukcja historyczna „Polska to przeszłość, dzisiaj i jutro… Polska to ty i ja, Polska to my”. Od Piastów do Repatriantów. Miejsce: sala teatralna ŚOK, Rynek 45. Wstęp wolny.
 • godz 14.30 – Jasełka przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsce: Rynek.
 • godz 15.00 – „Wigilia wszystkich świdniczan”: przekazanie światła betlejemskiego przez harcerzy, życzenia od gospodarzy oraz przedstawicieli wyznań religijnych Świdnicy dla zebranych gości, wspólne śpiewanie kolęd z „Dzikim Chórem”, gorący barszczyk.
 • godz 17.00 – XII Koncerty Adwentowe. Jadwiga Bialic (Kraków) – skrzypce, Arkadiusz Bialic (Kraków) – organy. Miejsce: Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy, ul. Kotlarska 19-21. Więcej informacji w dalszej części artykułu.

Choinkobranie (sobota)

Nadleśnictwo Świdnica zaprasza do udziału w Choinkobraniu, które odbędzie się w sobotę w godzinach 9.00-14.00 w dwóch lokalizacjach:

 • szkółka leśna Bojanice, znajdująca się pomiędzy Bojanicami, a Burkatowem (50°46’41.7″N 16°28’25.1″E) – plantacja choinkowa jodły pospolitej;
 • kancelaria Leśnictwa Piława, ul. Bohaterów Getta 16, 58-240 Piława Górna (50°40’30.8″N 16°47’16.9″E) – plantacja choinkowa świerka pospolitego.

Zabierz ze sobą:

 • ręczną piłę do drewna. Potrzebujesz pomocy w wycięciu choinki? Powiedz o tym leśnikowi – z przyjemnością pomoże.
 • odliczoną gotówkę! Będzie również możliwość płatności kartą. Cennik dostępny jest na stronie internetowej Nadleśnictwa Świdnica.

Podczas akcji nie zabraknie tradycyjnego ogniska, przy którym będzie można się ogrzać, a Ci którzy przywiozą kiełbaski, z pewnością będą mieli szansę je upiec. Jeśli nie jesteście w stanie pojawić się na akcji Choinkobrania, możliwość zakupu świątecznego drzewka będzie również w dniach 19-23.12.2022 r. w godz. 8:00-14:00 na szkółce leśnej Bojanice – informują świdniccy leśnicy.

V Neptun Świdnica Swimming Meeting (sobota)

Piąta edycja zawodów pływackich organizowanych przez Klub Sportowy Neptun Świdnica – V Neptun Świdnica Swimming Meeting odbędzie się w sobotę, 17 grudnia na basenie przy ulicy Równej. Początek zawodów o godzinie 9.00. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

X Charytatywny Turniej Piłkarski (sobota)

W sobotę, 17 grudnia o godzinie 10.00 w hali sportowej przy ulicy Galla Anonima w Świdnicy rozpocznie się jubileuszowy X Charytatywny Halowy Turniej Piłkarski. Impreza potrwa do godziny 16.00. – Gramy w piłkę, bawimy się, ale przede wszystkim pomagamy szóstce świdnickich dzieciaków – zaprasza Wiesław Żurek, prezes Fundacji Wspierania Sportu „Łączy nas Football”. Pieniądze pozyskane podczas wydarzenia zostaną podzielone na sześć równych części i pomogą w leczeniu oraz rehabilitacji Mai Tyczyno, Leny Łebkowskiej, Emilii Pawlak, Pauliny Fili, Ksawerego Zbroszczyka i Gracjana Kamienieckiego.

Podczas wydarzenia do wygrania w loterii będą m.in. piekarnik do zabudowy firmy Electrolux, smartfon, tablet, smartwatch, podwójna sofa (Meble Gawin), lot helikopterem, krzesła ogrodowe, lampy, żyrandole, świetliki oraz kilkanaście voucherów do znanych świdnickich restauracji, salonów kosmetycznych, salonów tatuażu. – Wystarczy tyko przyjść na naszą imprezę, wykupić ponumerowaną cegiełkę o wartości 15 zł, która stanowić będzie również bilet wstępu na naszą imprezę, aby stać się właścicielem jednej, a może i więcej wyżej wymienionych przedmiotów. Oczywistym jest również to, że zakupienie większej ilości cegiełek w znacznym stopniu zwiększa szansę w losowaniach – podkreśla Żurek.

Na licytację trafią m.in. koszulka FC Barcelona (wyjazdówka) Roberta Lewandowskiego z jego autografem, koszulka S.C. Napoli Piotra Zielińskiego z jego autografem, koszulka Juventusu Turyn Arkadiusza Milika z jego autografem, koszulka reprezentacji Polski siatkarzy Leona z autografami całego zespołu aktualnych wicemistrzów świata, koszulka Górnika Zabrze Lukasa Podolskiego z jego autografem, koszulka Raków Częstochowa Ivi Lopeza (najlepszego piłkarza polskiej Ekstraklasy sezonu 2021/2022) z jego autografem, oprawiona koszulka Reprezentacji Polski Arkadiusza Milika z jego autografem, oprawiona koszulka Lecha Poznań z autografami wszystkich zawodników aktualnych Mistrzów Polski, rękawice MMA Szymona Kołeckiego (mistrza i wicemistrza olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów) z jego autografem, oprawiona koszulka polskiej piosenkarki Sary James oraz amerykańskiego producenta telewizyjnego Simona Cowella z ich autografami, oraz kilka innych, równie atrakcyjnych gadżetów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Spotkanie ze Świętym Mikołajem i jego pomocnikami, dmuchana zjeżdżalnia dla najmłodszych, bożonarodzeniowe ozdoby, a także smakołyki na świąteczny stół. To tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Jaworzyńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. – W tym roku zapraszamy na świąteczny jarmark 17 grudnia do hali sportowo-edukacyjnej w Jaworzynie Śląskiej (ul. Świdnicka 15 a). Wystawców tegorocznego kiermaszu będzie można spotkać na miejscu już od godziny 13:00, natomiast pozostałe atrakcje zaplanowane są w godzinach od 15:00 do 18:00. Zapewniamy, że w ten dzień dla każdego znajdzie się coś miłego – zapraszają organizatorzy.

Na najmłodszych mieszkańców gminy w specjalnie przygotowanej świątecznej zagrodzie będzie czekał św. Mikołaj, któremu będzie można powiedzieć o swoim wymarzonym prezencie pod choinkę. Nie lada atrakcją będzie też dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci oraz warsztaty z wyrabiania świątecznych ozdób choinkowych.

Czas spędzony podczas Jarmarku będą umilać także występy artystyczne, będzie także wspólne kolędowanie. Tym, którzy chcieliby w ten dzień zaznać trochę ruchu i jednocześnie uczynić coś dobrego, proponujemy charytatywną zumbę, którą poprowadzą instruktorki: Aneta Witkowska i Aleksandra Relikowska. Zarówno sesja zumby, która zaplanowana jest w godzinach 16:00-16:45, jak i część kiermaszów podczas tegorocznej imprezy będą miały charakter charytatywny, a środki zebrane podczas imprezy zostaną przekazane na kosztowną rehabilitację Weroniki Makowskiej – jaworzynianki, która uległa poważnemu wypadkowi.

Dorośli, którzy odwiedzą nasz jarmark, z pewnością znajdą coś dla siebie na świątecznym kiermaszu wśród stoisk przygotowanych przez lokalnych wystawców nie zabraknie: pysznych domowych wypieków, pierników, swojskich wyrobów, jajek prosto od szczęśliwych kurek, miodów i przetworów, a także różnego rodzaju stroików, ozdób choinkowych, wianków bożonarodzeniowych i świec na świąteczne stoły. W programie także wspólne kolędowanie oraz wystawa prac plastycznych (laureatów naszych Konkursów Bożonarodzeniowych): szopek, eko-ozdób choinkowych i kartek bożonarodzeniowych.

Kolędowanie w Marcinowicach (sobota)

Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń oraz Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach zapraszają w sobotę 17 grudnia na wspólne kolędowanie. – Spotykamy się o godz. 16:00 na zielonym terenie przy urzędzie gminy i kościele. W programie: kolędowanie przy akompaniamencie gitary, ognisko, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju oraz świąteczny kiermasz – informują organizatorzy.

Koncert Ifi Ude w Świdnicy (sobota)

Polsko-nigeryjska artystka inspiruje się ludowymi wierzeniami oraz etnicznym brzmieniem miejsc, w których się wychowała. W jej muzyce odnajdziemy kulturę zarówno słowiańską, jak i afrykańską, a wszystko podszyte jest elektronicznym brzmieniem.

Ifi Ude wystąpi w sobotę, 17 grudnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Występ rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety w cenie: 45 zł / 55 zł / 65 zł (do 1 XI / od 2 XI do 16 XII / w dniu koncertu). Sprzedaż w kasach ŚOK oraz on-line.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Roztoce (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę, 18 grudnia w godzinach 9.00-15.00 odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce.

Na odwiedzających czekać będą stoiska świąteczne z ozdobami, ciastami, piernikami, pierogami i uszkami. Przewidziano również występy artystyczne: jasełka (godz. 13.20), przedstawienie szkolnego koła teatralnego (14.00) oraz wspólne kolędowanie (14.40).

Impresja historyczna i wystawa w Świdnicy (niedziela)

Od wielu lat Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych ”SRH Świdnica” z dbałością o każdy detal odtwarza stroje z różnych epok, a doświadczenie rekonstruktorów wielokrotnie doceniali filmowcy, zapraszając do udziału w filmach kostiumowych. Tym razem stowarzyszenie przygotowało własne nagrania, które staną się jednym z elementów spektaklu, przygotowywanego na najbliższą niedzielę, 18 grudnia.

Impresja jest swobodną próbą opowiedzenia wydarzeń historycznych. Tym razem zapraszamy w podróż sięgającą rodu piastowskiego po czasy naszych pradziadków przybyłych na ziemię świdnicką w latach 1945-1947 – zachęca Krzysztof Dworenko-Dworkin, założyciel stowarzyszenia. Spektakl rozpocznie się w świdnickiej sali teatralnej o godzinie 14.00.

Pół godziny wcześniej w holu teatru nastąpi otwarcie wystawy portretów wykonanych przez Krzysztofa Dworenko-Dworkina pod tytułem ”Postacie historyczne 1963-1989”. Po spektaklu na widzów będzie czekał poczęstunek przed budynkiem teatru.

XII edycja Koncertów Adwentowych w Świdnicy (niedziela)

W Świdnicy trwają właśnie XII Koncerty Adwentowe – cykl koncertów kameralnych w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy, organizowanych przez Fundację Dobrej Muzyki od 2012 roku. Wykonawcami drugiego koncertu będzie małżeństwo muzyków z Krakowa. W czasie koncertu będzie można usłyszeć skrzypce oraz brzmienie organów Schlaga z 1916 roku.

18 grudnia o godz. 17:00 wystąpi małżeństwo muzyków z Krakowa – Jadwiga Bialic (skrzypce) i Arkadiusz Bialic (organy). W ok. 60-minutowym programie znajdą się utwory m.in. J.S. Bacha, C. Francka, M. Surzyńskiego. Wstęp wolny.

Kolędowanie z zespołem Enej i Kostrzanami w Strzegomiu (niedziela)

Burmistrz Strzegomia zaprasza na bożonarodzeniowy koncert zespołu Enej, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 grudnia w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu.

Program:

 • 18:00 – Występ Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie”
 • 18:15 – Życzenia świąteczne burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty oraz biskupa świdnickiego ks. bp. Marka Mendyka
 • 18:30 – Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Enej
 • 19:40 – Słowo na święta ks. prałata Marka Babuśki

Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZatrzymać rozpędzonego lidera
Następny artykułMikołajkowe starcie z legnickim Basketem