Strona główna 0_Slider Był mistrzem i wychował mistrzów. Świdnica pożegnała Daniela Perskiego

Był mistrzem i wychował mistrzów. Świdnica pożegnała Daniela Perskiego

0

Rodzina, dawni współpracownicy, środowisko sportowe i samorządowcy pożegnali Daniela Perskiego, Zasłużonego dla Miasta Świdnicy, utytułowanego sportowca, trenera i działacza społecznego. Twórca wybitnych osiągnięć świdnickich akrobatów i gimnastyków spoczął w rodzinnym grobie na cmentarzu przy u. Waleriana Łukasińskiego.

Daniel Perski do Świdnicy wraz z rodziną przyjechał w 1945 z Kielc. Lata dzieciństwa w krótkich słowach wspomniał brat zmarłego, przypomniał także o sukcesach sportowych, jakie wspólnie odnosili. – Danuś, nie żegnam się z tobą. Zawsze byliśmy razem i zostaniesz w moim sercu do końca moich dni – powiedział na zakończenie.

Daniel Perski w Świdnicy mieszkał od 1945 r., a od 1949 r. rozpoczął swoją przygodę ze sportem uprawiając gimnastykę sportową w Miejskim Klubie Sportowym „Polonia” Świdnica, gdzie ostatecznie uzyskał klasę mistrzowską. Jest osobą znaną i cenioną w polskim sporcie, jako zawodnik (medalista mistrzostw Polski), trener I klasy i wychowawca wielu pokoleń doskonałych zawodników. Był reprezentantem Kadry Polski i wielokrotnym Mistrzem Świata i Europy. Jest wieloletnim działaczem i sędzią zawodów międzynarodowych – Mistrzostw Świata i Europy. W latach 1981 -1988 przez dwie kadencje był Prezesem Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej. Był wieloletnim pracownikiem ZWAP – PAFAL w Świdnicy. W latach 1970-1975 kierował Wydziałem Kultury Fizycznej i Sportu w Urzędzie Miasta i Powiatu Świdnica. W tym czasie pozyskał środki na budowę siłowni na stadionie.

Był też inicjatorem budowy Ośrodka Wypoczynkowego „Złoty Las”. Ośrodek został dofinansowany z Centralnego Funduszu Turystyki i otwarty w maju 1975 r. – służył przez wiele lat mieszkańcom Świdnicy. W latach 1975 – 1991 Daniel Perski był zastępcą, a następnie dyrektorem Wydziału Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki w Urzędzie Wojewódzkim w Wałbrzychu.

Był organizatorem imprez sportowych o charakterze krajowym i międzynarodowym. Najważniejsze z nich to: Mistrzostwa Europy we Wrocławiu. Puchar Świata w skokach w 1998 r. w Świdnicy, Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów oraz Puchar Polski w 1994 r.,1999 r., 2002 r. , 2004 r. i 2006 r. Był przewodniczącym XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce oraz przewodniczącym osiemnastu edycji Turnieju im. Henryka Chmielewskiego, który uznawany jest za największa imprezę europejską w akrobatyce sportowej.

Za swoją działalność Daniel Perski był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany m.in.: tytułem Zasłużony Pracownik Administracji Państwowej, złotą odznaką Głównego Komitety Kultury Fizycznej i Sportu – Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwukrotnie wyróżniany był za działalność przez Prezydenta Miasta Świdnica w 2004 i w 2008 r. W 2015 został uhonorowany przez Radę Miejską w Świdnicy tytułem Zasłużony dla Miasta Świdnicy. Zmarł 17 grudnia 2022r. w wieku 89 lat.

/red./
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułŚwidnica z budżetem na 2023 rok. Zadłużenie miasta wyniesie 112 milionów złotych, konieczne będzie zaciągnięcie kolejnego kredytu
Następny artykułSklep franczyzowy czy ajencja – co się bardziej opłaca?