Strona główna 0_Slider 10 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy. Przyjaźń, miłość i samodzielność

10 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy. Przyjaźń, miłość i samodzielność

0

Pamiętam jednego z pierwszych uczestników, który nie umiał zawiązać butów, zrobić kanapki – wspominała Teresa Antonowicz-Rak. Po 10 latach od utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną wszyscy nie tylko wiążą buty, ale realizują pasje, nawiązują przyjaźnie, zakochują się szczęśliwie, a pierwszy z uczestników w listopadzie podjął pracę zawodową.

Niezwykle eleganccy uczestnicy świdnickie WTZ z radością świętowali dzisiaj 10-lecie Warsztatu, a towarzyszyli im liczni gości, w tym m.in. starosta powiatu świdnickiego Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa, członek zarządu powiatu świdnickiego Alicja Synowska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Beata Galewska, przedstawiciele miasta i miejskich instytucji, zaprzyjaźnionych szkół. W tym gronie znalazła się także Beata Fijołek, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, której ideą było stworzenie placówki dla osób z niepełnosprawnością od dzieciństwa do dorosłości. Warsztat Terapii Zajęciowej został utworzony przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie”. – W 2012 roku zostałam zaproszona do współtworzenia warsztatu – mówiła Teresa Antonowicz-Rak, która początkowo miała zajmować się finansami, a ostatecznie poświęciła się przede wszystkim ludziom, podejmując się kierowania WTZ-em. – Wkrótce pojawili się nowi pracownicy i z nimi wspólnie tworzyliśmy tę księgę, którą pisało nam życie. 5 grudnia 2012 roku 25 osób z niepełnosprawnościami rozpoczęło naszą wspólną drogę. Warsztat to miejsce rehabilitacji zawodowej. Tutaj nasi podopieczni zdobywają umiejętności, potrzebne do życia w samodzielności i do przyszłego podjęcia zatrudnienia. W ośmiu pracowniach, a teraz jest nas już 40-tka, uczą się umiejętności, które powinien mieć każdy pracownik, czyli dyscypliny, zaradności, samodzielności, ale też bardzo ważnej współpracy w grupie.

Uczestnicy uczą się i realizują swoje pasje w pracowni artystycznej, krawieckiej, informatycznej, florystycznej, edukacji i komunikacji społecznej, technicznej i gastronomicznej. Wszystkie mieszczą się w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. rotmistrza Witolda Pileckiego, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, przyjaciół i wielu darczyńców, warsztat dysponuje wyjątkowym miejscem w samym sercu Świdnicy – Galerio-kawiarenką „Ważka”. To tutaj prowadzona jest część zajęć, podopieczni WTZ zajmują się obsługą gości, serwują kawę, herbatę i przekąski, tutaj także można obejrzeć i kupić rękodzieło, wytworzone w pracowniach.

Jak podkreślała Teresa Antonowicz-Rak, uczestnicy bardzo chętnie przychodzą na zajęcia i nie rozumieją, dlaczego muszą być dni wolne. Z wielką radością biorą udział w wycieczkach po mieście i po całym kraju. W WTZ zawiązały się przyjaźnie i miłości.

Podczas uroczystości jubileuszowej uczestnicy wraz z opiekunami odtańczyli poloneza i popisali się talentem muzycznym. Każdy z gości został obdarowany drobiazgiem, zrobionym w pracowniach WTZ. Jubileusz uświetnili młodzi wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury.

Teresa Antonowicz-Rak cieszy się, że Warsztat zaczyna realizować swoją najważniejszą misję, jakim jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Pierwszy z uczestników został pracownikiem Galerio-Kawiarenki. Przez Warsztatem kolejne wyzwanie, a jest nim zakup busa, który ułatwi wyjazdy i pomoże w codziennym funkcjonowaniu WTZ.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykuł„Lekarze” drzew w zabytkowym parku. Rewitalizacja rozpoczęta
Następny artykułW Świdnicy o 11 miliardach złotych z UE dla Dolnego Śląska. Są haczyki i niepewność