Strona główna 0_Slider Znana i ceniona aktorka Dorota Pomykała odwiedzi Świdnicę

Znana i ceniona aktorka Dorota Pomykała odwiedzi Świdnicę

0

W kinie pojawiła się już pod koniec lat 70. – grała wówczas w komedii „Ojciec królowej”, głośnym „Wielkim Szu” czy „Chce mi się wyć”. Widzom znana jest też z popularnych seriali jak chociażby „Plebania”, „Blondynka” czy BrzydUla”. Ma za sobą wiele pamiętnych ról także teatralnych, ogromny artystyczny dorobek oraz nagród – w tym jedną z ostatnich – otrzymaną m.in. w Nowym Jorku – za najlepszą aktorkę w premierowym filmie „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej. Uznana polska aktorka Dorota Pomykała będzie gościem Alchemii Teatralnej. Spotkanie zaplanowano 28 listopada o godz.17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Dorota Pomykała — studiowała na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Jej kariera sceniczna od początku związana jest z krakowskim Starym Teatrem. W filmie zadebiutowała epizodyczną rolą w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland (1978), pierwszą większą rolą — występ u boku Ignacego Machowskiego i Anny Seniuk w komedii kostiumowej „Ojciec królowej” (1979), zaś przełomowym występem – pierwszoplanowa kreacja w „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego (1982). W 2002 roku została laureatką nagrody aktorskiej na FPFF w Gdyni za drugoplanową rolę w filmie „Moje miasto” Marka Lechkiego.

Aktorka ma na swoim koncie kilkadziesiąt występów w spektaklach Teatru TV (m.in. jako Edith Piaf w widowisku „Urodziłam się na ulicy”) oraz kreacje u Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Tadeusza Łomnickiego, Laco Adamika, Filipa Bajona i Andrzeja Wajdy. Dwukrotnie (1979 i 1981) została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, śpiewała w Piwnicy pod Baranami i w hotelu „Pod Różą”, występowała też z Markiem Grechutą (płyta „Śpiewające obrazy”).

W swojej biografii filmowej na swoim koncie ma również występ w ciekawym filmie o dojrzewaniu „Z odzysku” Sławomira Fabickiego (2005), w którym wcieliła się w postać matki głównego bohatera Wojtka. Matką jednego z głównych protagonistów — Adama, była również w filmie Magdaleny Piekorz „Senność” (2008), matką tytułowej bohaterki zaś — w „Ki” Leszka Dawida (2011). W 2020 roku zagrała Renatę w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym w reżyserii Tadeusza Łysiaka „Sukienka”.

Aktorka występowała także w popularnych produkcjach telewizyjnych „Plebania” i „Blondynka” oraz — w brawurowej, komediowej roli — w serialu „Singielka”. W 2022 roku na Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku za najlepszą kreację aktorską nagrodzono ją za rolę w „Kobiecie na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej. Ta sama rola przyniosła jej główną nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spotkanie z Dorotą Pomykałą odbędzie się w ramach „Alchemii teatralnej”. Aktora odwiedzi Świdnicę w poniedziałek, 28 listopada. Rozmowę w świdnickim teatrze o godz. 17.00 przeprowadzi nauczycielka j. polskiego w II LO, aktorka grupy dorosłych projektu „Alchemii Teatralnej” i literatka – Mariola Mackiewicz. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Projekt „Alchemia teatralna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji.

/oprac. AN/
/materiały – Alchemia Teatralna, ŚOK/

Poprzedni artykułChory bezdomny, zagubiony pies. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Plac Wolności