Strona główna 0_Slider Wkrótce otwarcie nowej filii biblioteki oraz klubu seniora na Osiedlu Młodych

Wkrótce otwarcie nowej filii biblioteki oraz klubu seniora na Osiedlu Młodych [FOTO]

0

Na 15 listopada planowane jest wielkie otwarcie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy oraz klubu seniora, które mieścić się będą w budynku Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Kozara-Słobódzkiego.

Nowy budynek TBS został wybudowany w miejscu, w którym do grudnia 2018 roku znajdował się Domos – pawilon handlowy otwarty 17 czerwca 1974 roku. W październiku 2018 roku ruszyła rozbiórka dawnego obiektu handlowego i porządkowanie jego sąsiedztwa, a w sierpniu 2019 roku ogłoszono przetarg na budowę nowego obiektu mieszkalno-usługowego. We wrześniu 2022 roku nowy budynek przy Kozara-Słobódzkiego, w którym powstało 45 mieszkań (30 dwupokojowych, 12 trzypokojowych i trzy jednopokojowe) oraz 65 miejsc postojowych w garażu podziemnym, został oddany do użytku. Realizacja inwestycji pochłonęła ponad 17,3 mln złotych.

W ramach inwestycji przewidziano utworzenie na parterze budynku klubu seniora oraz filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, działającej na Osiedlu Młodych od 15 maja 1970 roku. Księgozbiór filii, z którego mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci, liczy około 10 tysięcy książek. Od lipca 2018 roku jej tymczasowa siedziba mieściła się w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Ofiar Oświęcimskich, a od września 2020 roku w byłym budynku Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego. Z początkiem października rozpoczęto przenosiny filii nr 2 do nowej lokalizacji.

Przeprowadzka filii nr 2:

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy usytuowana w pomieszczeniach dobudowanych do dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 21, ze względu na zły stan techniczny budynku, nie nadawała się do realizowania podstawowych funkcji bibliotecznych. Dlatego siedziba filii przeniesiona zostanie do nowo wybudowanego budynku przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 19. Decyzja o wybudowaniu nowego obiektu była także odpowiedzią na sygnalizowaną przez lokalną społeczność potrzebę rozwijania działalności biblioteki na terenie Osiedla Młodych – tłumaczył w marcu ubiegłego roku wiceprezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski.

Planowane jest takie zaaranżowanie nowej przestrzeni, aby lokal mógł być wykorzystywany jako miejsce spotkań dla czytelników, organizacji wydarzeń kulturalnych, zajęć bibliotecznych dla różnych grup wiekowych – od najmłodszych do najstarszych mieszkańców okolicy. Poprzez stworzenie strefy dedykowanej specjalnie młodszym czytelnikom, miejsca przyjaznego dzieciom oraz wydzielenie sali na spotkania, podniesie się atrakcyjność placówki. Docelowy, nowo wybudowany lokal przeznaczony na bibliotekę, umiejscowiony na parterze budynku wielomieszkaniowego ma pow. ok. 300 m². Będzie on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie z zapisami ustawowymi o zapewnieniu mieszkańcom dogodnego dostępu do materiałów bibliotecznych i informacji. Lokal wyposażony zostanie w nowoczesny sprzęt. Dzięki funkcjonalnemu dostosowaniu pomieszczeń do działalności bibliotecznej poprawią się znacznie warunki korzystania z księgozbioru – opisywał Chojnowski.

Otwarcie nowej filii miejskiej biblioteki oraz klubu seniora odbędzie się 15 listopada o godzinie 12.00.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

Poprzedni artykułZbliża się spektakl „Grace i Gloria” w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułNajlepsza apteka internetowa w sieci