Strona główna 0_Slider Święto honorowych dawców krwi. RCKiK składa życzenia i podziękowania. „Nie da się wyrazić...

Święto honorowych dawców krwi. RCKiK składa życzenia i podziękowania. „Nie da się wyrazić słowami ogromu dobra, które czynicie”

0

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Życzenia z tej okazji składają pracownicy wałbrzyskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zachęcają przy tym do udziału w kolejnych zbiórkach oraz dalszego dzielenia się wyjątkowym darem krwi.

Zbiórka krwi zorganizowana w środę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa dyrektor oraz pracownicy RCKiK w Wałbrzychu składają wszystkim Krwiodawcom serdeczne życzenia. Nie da się wyrazić słowami ogromu dobra, które czynicie dzieląc się cząstką siebie z potrzebującymi. Wasza bezinteresowna chęć niesienia pomocy jest godna najwyższego szacunku i podziwu. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności oraz zdrowia, które jest tak potrzebne w Waszym szlachetnym działaniu. Dziękujemy za Waszą obecność i pomoc okazaną drugiemu człowiekowi – przekazano w życzeniach przekazanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Pracownicy krwiocentrum apelują zarazem do wszystkich krwiodawców oraz osób zdrowych o oddawanie krwi. – Jest teraz bardzo potrzebna. Sezon jesienny oraz towarzyszące mu przeziębienia spowodowały zmniejszone stany magazynowe krwi i jej składników. Potrzebujemy Waszej pomocy. To właśnie dzięki ofiarowanej krwi możliwe jest niesienie pomocy potrzebującym. Zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i pomóż ratować zdrowie i życie! – zachęca Karolina Stefańska z wałbrzyskiego RCKiK.

W Świdnicy najbliższa zbiórka krwi odbędzie się w czwartek, 24 listopada w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku dawnego gimnazjum przy ulicy Kozara-Słobódzkiego 21. Informacje o kolejnych akcjach wyjazdowych w regionie oraz godzinach pracy wałbrzyskiego krwiocentrum dostępne są na stronie RCKiK. Z kolei z kompendium na temat przywilejów i ulg dla honorowych dawców krwi można się zapoznać na stronie krwiodawcy.org.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do osób poszkodowanych w wypadkach, z chorobami nowotworowymi, a także osób po przeszczepie. Według danych z 23 listopada 2022 roku, niskie są zapasy krwi grup A Rh+, B Rh- oraz 0 Rh-. Na poziomie średnim są zapasy krwi grupy A Rh- oraz B Rh+, na poziomie optymalnym – O Rh+, natomiast w przypadku krwi grupy AB Rh+ oraz AB Rh- zapasy są wysokie.

Kto może oddać krew?

Osoby od 18. do 65. roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

/RCKiK Wałbrzych, opr. mn/

Poprzedni artykułKomplet wygranych i awans do kolejnej rundy [FOTO]
Następny artykułStartuje 11. edycja Świdnica Cup [OBSADA/TERMINARZE]