Strona główna 0_Slider Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z osobami w potrzebie! Wkrótce w Świdnicy...

Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z osobami w potrzebie! Wkrótce w Świdnicy stanie kolejna lodówka społeczna

0

Na początku grudnia miną trzy lata od uruchomienia pierwszej w Świdnicy społecznej lodówki, w której można pozostawić nadmiar jedzenia, wspierając w ten sposób osoby potrzebujące. Fundacja Weź Pomóż oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy odliczają teraz dni do ustawienia kolejnej lodówki w nowej lokalizacji.

Na Dolnym Śląsku fundacja Weź Pomóż uruchomiła dotychczas kilkadziesiąt lodówek społecznych, czyli przeszklonych witryn chłodniczych stojących w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, tak by można było z niej korzystać przez cała dobę. Zamysłem inicjatorów jest, by osoby posiadające nadmiar jedzenia, zamiast je wyrzucać, mogą je przynieść do społecznej lodówki i podzielić się z osobami w potrzebie. Korzystają z nich zarówno emeryci, jak i osoby, którym zwyczajnie „brakuje do pierwszego”.

Fundacja przywozi do lodówek żywność pozyskiwaną ze sklepów, ale w zapełnianiu lodówek nieocenioną rolę pełnią oczywiście mieszkańcy, którzy mogą przekazywać nadmiar jedzenia – konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce, czy przygotowane w domu potrawy. Trzeba tylko pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem.

2 grudnia 2019 roku przy pawilonach handlowych przy ulicy Zamenhofa stanęła pierwsza w Świdnicy lodówka społeczna. Był to efekt współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy z fundacją Weź Pomóż. – Spółdzielnia zainicjowała współpracę z fundacją, ponieważ widzimy ile jedzenia się marnuje, a z drugiej strony ile osób znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i z pewnością chętnie by skorzystali z żywności, której mamy nadmiar – tłumaczyła wówczas Dorota Wiśniewska ze Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy.

Działająca od niemal trzech lat lodówka jest regularnie uzupełniana przez fundację Weź Pomóż oraz dzielących się jedzeniem mieszkańców. – Ludzie przynoszą fajną żywność. Uzupełniając lodówkę osobiście widziałem ludzi przynoszących różne produkty. Czasami lodówka może i stoi pusta, ale to dobrze. To właśnie tak ma działać, żeby ludzie z niej korzystali. Gdyby stała pełna to znaczy, że nie funkcjonuje. W całej Polsce jest już blisko 400 lodówek społecznych i widać, że się sprawdzają. Są ludzie potrzebujący, są ludzie głodni – mówi Jan Piontek, prezes fundacji.

Zapowiada przy tym ustawienie kolejnej lodówki na terenie Świdnicy. – Czekamy teraz na jej dostarczenie. Jak tylko przyjdzie, będziemy chcieli ją ustawić możliwie najszybciej. Może to nastąpić jeszcze pod koniec listopada lub na początku grudnia – wyjaśnia Piontek. Z taką inicjatywą już kilka miesięcy temu wystąpiła świdnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która za sugestiami mieszkańców zaproponowała lokalizację  przy pawilonie handlowym przy ulicy Dąbrowskiego 6.

Na rzecz Fundacji Weź Pomóż prowadzona jest obecnie internetowa zbiórka.

/mn/

Poprzedni artykułUderzył w murek i znak na placu Kombatantów w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułOszukana „na kryptowaluty”. Kobieta straciła 14 tysięcy złotych