Strona główna 0_Slider Młody świdnicki organista Jakub Moneta nagrodzony w Krakowie. Zdobył I miejsce w...

Młody świdnicki organista Jakub Moneta nagrodzony w Krakowie. Zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie [VIDEO]

0

Talent Jakuba Monety i ogromne zaangażowanie w muzykę jest doskonale znane nie tylko świdnickiej publiczności. Regularnie koncertujący także w całej Polsce niezwykle uzdolniony, młody świdnicki organista odniósł kolejny sukces. Zdobył pierwsze miejsce w 13. Krakowskim Konkursie Młodych Organistów.

Koncert Jakuba Monety 24 września 2022 inaugurujący Festiwal Organowy „Śladami mistrzów. Edycja młodych” w Świdnicy, którego był inicjatorem i organizatorem

Tegoroczny Krakowski Konkurs Młodych Organistów – 18 i 19 listopada – zgromadził miłośników gry na tym „królewskim instrumencie” z całej Polski. Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Pierwsze miejsce zdobył młody, niezwykle utalentowany organista, mieszkaniec gminy Świdnica – Jakub Moneta.

Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. Jest absolwent PSM I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu oraz uczniem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. W 2019 roku zdobył on pierwszą nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, a w 2021 roku został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. Jest także trzykrotnym zdobywcą III miejsca w ramach 30, 32 i 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. III nagrodę zdobył również w ramach XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów, gdzie ponadto otrzymał nagrodę specjalną za wykonanie preludium chorałowego J. S. Bacha Allein Gott in der Höh’ sei Ehr’ BWV 662. W 2022 zdobył m.in. też trzecie miejsce i tytuł laureata w najstarszej grupie wiekowej (od 17 do 22 roku życia) na „V International Young Organist Competition”. Uczestniczył też w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez Philippa Lefebvre – organistę paryskiej katedry Notre-Dame. W październiku 2020 roku z rąk prezydent miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę.

/oprac. AN/|

/materiały – UM Świdnica, UG Świdnica/
/Zdjęcie facebook: Jakub Moneta i Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II st. w Krakowie/

Poprzedni artykułJak jeść zdrowo, gdy nie masz czasu
Następny artykułKadencja samorządów przedłużona. Prezydent podpisał ustawę