Strona główna Polityka Kadencja samorządów przedłużona. Prezydent podpisał ustawę

Kadencja samorządów przedłużona. Prezydent podpisał ustawę

0

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę, która wydłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Jej celem jest rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z wcześniejszym kalendarzem wyborczym miały odbyć się jesienią 2023 roku.

O podpisaniu przez prezydenta ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego poinformowała Kancelaria Prezydenta. – Deklarowanym celem ustawy z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego jest zmiana terminu wyborów samorządowych (tj. wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) przez wydłużenie kadencji samorządowej do 30 kwietnia 2024 r. – stwierdzono w komunikacie.

Potrzeba tej zmiany wynika z faktu, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, która wydłużyła kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat, doszło do skumulowania dat wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 r. – wskazano.

/PAP, KPRP opr. mn/

Poprzedni artykułMłody świdnicki organista Jakub Moneta nagrodzony w Krakowie. Zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie [VIDEO]
Następny artykułZnaleziono klucze [NIEAKTUALNE]