Strona główna 0_Slider Kobiety nie rodzą dzieci, bo „dają w szyję”. Świdniccy radni oburzeni słowami...

Kobiety nie rodzą dzieci, bo „dają w szyję”. Świdniccy radni oburzeni słowami prezesa Prawa i Sprawiedliwości [FOTO]

0

– Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. (…) – Ale jak do 25. roku życia daje w szyje to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach.” – stwierdził w Ełku na spotkaniu w gronie sympatyków  prezes Prawa i Sprawiedliwości. Słowa Jarosława Kaczyńskiego wywołały falę krytyki w całej Polsce. Oświadczenie wydał Klub Radny Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Świdnicy.

Zdjęcie udostępnione przez PiS w mediach społecznościowych

Prezes PiS nie po raz pierwszy obrażą podczas swojego objazdu kraju, podczas którego spotyka się w ściśle wyselekcjonowanych gronach sympatyków. Dotychczas na celownik brał osoby LGBT+, osoby transpłociowe, opozycję. W Ełku wydał własną „diagnozę” w sprawie dramatycznego spadku urodzeń w Polsce.

– Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Pamiętajcie, że mężczyzna żeby popaść w alkoholizm to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa – stwierdził Jarosław Kaczyński w Ełku, dodając, że nie jest zwolennikiem bardzo wczesnego macierzyństwa, bo „kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką”. – Ale jak do 25. roku życia daje w szyje to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach – stwierdził w Ełku. Jego słowo towarzyszył rechot osób zgromadzonych na sali.

Na te słowa nie pozostali obojętni m.in. radni z Klubu Platformy Obywatelskiej w świdnickiej Radzie Miejskiej i wydali oświadczenie:

Członkowie Klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Świdnicy wyrażają oburzenie i czujemy się zażenowani słowami prezesa partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego wypowiedzianego w Ełku na spotkaniu dla sympatyków partii dotyczącym problemu dzietności: „Ale jak do 25. roku życia daje w szyję to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach”. Jest to kolejny atak tym razem na młode kobiety (wcześniej na osoby transpłciowe czy mniejszości) przy pełnej aprobacie uczestników tego haniebnego spotkania i salw śmiechu po tej wypowiedzi.

Zadajemy publiczne pytanie – jakie badania naukowe potwierdzają tę tezę? Który instytut naukowy zbadał problem? Problemem powszechnym jest niestety problem bezpłodności dotykający zarówno kobiety jak i mężczyzn. Program In vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 21 tysięcy dzieci, został zlikwidowany przez partię rządząca po dojściu do władzy. Ciężar ten wzięły na siebie niektóre samorządy w tym Świdnica. Ponadnormatywne zainteresowanie się rządzących „sypialniami Polaków” budzi niepokój zwłaszcza jak do tego dodamy ankietę zleconą przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dotyczącą „Determinanty zachowań i zakotwiczenie postaw młodego pokolenia Polaków wobec stref ryzyka społeczno-kulturowego w perspektywie komparatystycznej w świetle teorii resilience (projekt badań podłużnych – 3-letnich na wybranej kohorcie młodych Polaków w wieku 13/14 lat, 17/19 lat, 21/25 lat) pod wspólną nazwą MŁODZIEŻ 4.0” gdzie 13-latków (dzieci) pytano o zachowania seksualne. Ta obsesja dotycząca tej najbardziej wrażliwej i delikatnej sfery życia pokazuje, że nie problemy dotyczące sfery gospodarczej (galopująca inflacja, ciągłe wzrosty cen energii i zubożenie Polaków), ale obsesja seksualności jest głównym wyznacznikiem działań rządzących. Brak wsparcia kobiet w ciąży, regulacje prawne, które powodują „zastraszenie” zarówno środowiska medycznego, jak i samych kobiet, przypadki śmierci w trakcie porodu, zniesienie prawa do aborcji w przypadku ciężkiej, nieuleczalnej choroby płodu, to są prawdziwe przyczyny obaw młodych kobiet przed podejmowaniem tak ważnych decyzji życiowych, a nie „dawanie w szyję”.

Istotnymi czynnikami wpływającymi na planowanie rodziny jest niski dostęp do mieszkań dla młodych (blamaż wszystkich programów mieszkaniowych- mieszkanie+) przy jednoczesnym podnoszeniu wymogów kredytowych.
Apelujemy, zostawcie młode kobiety, nasze córki w spokoju i zaproponujcie rozwiązania również medyczne, które spowodują, że kobiety będą czuły się bezpieczne w naszym kraju.

Jan Dzięcielski
Magdalena Rumiancew-Wróblewska
Violetta Wiercińska
Krzysztof Grudziński

Poprzedni artykułCOVID-19. Dane resortu zdrowia
Następny artykułSzalony rollercoaster w Lesznie