Strona główna 0_Slider Electrolux z programem redukcji kosztów i restrukturyzacją. Pracownikom proponują dobrowolne odejścia

Electrolux z programem redukcji kosztów i restrukturyzacją. Pracownikom proponują dobrowolne odejścia

0

Trudną sytuacją rynkową, wysoką inflacją i pogarszającymi się nastrojami konsumentów, które wpłynęły na spadek popytu, tłumaczona jest decyzja o wprowadzenie programu redukcji kosztów w grupie Electrolux. W planach jest restrukturyzacja zatrudnienia. W Polsce zdecydowano się uruchomić program dobrowolnych odejść, który ma objąć do 220 pracowników.

zdjęcie archiwalne

28 października szwedzki producent sprzętu AGD poinformował, że w III kwartale 2022 roku firma poniosła stratę rzędu 605 mln koron szwedzkich. Tego samego dnia Jonas Samuelson, prezes i dyrektor generalny Grupy Electrolux, ogłosił wprowadzenie programu redukcji kosztów. O kroku tym poinformowani zostali również pracownicy świdnickiej fabryki, którym zaproponowano skorzystanie z możliwości dobrowolnych odejść. O potwierdzenie tych doniesień zwróciliśmy się do przedstawicieli firmy.

Słabsze otoczenie rynkowe w połączeniu z brakiem równowagi w łańcuchu dostaw spowodowało znaczne obniżenie wolumenów i nieefektywność operacyjną. Ponadto wysoka inflacja i pogarszające się nastroje konsumentów wpłynęły na spadek popytu w trzecim kwartale br., do czego dodatkowo przyczyniły się wysokie stany magazynowe u naszych partnerów handlowych – tłumaczy Dominika Kosman, rzecznik prasowy grupy Electrolux w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

W tej trudnej sytuacji rynkowej podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu programu redukcji kosztów. Wprowadzenie tego programu oznacza niestety, że około 3500-4000 stanowisk w Electrolux Group na całym świecie, na 52 000, zostanie objętych restrukturyzacją. Zapewniamy, że wszystkie osoby, które odejdą z naszej firmy będziemy traktować z szacunkiem. Dlatego dla pracowników Electrolux zatrudnionych w Polsce zdecydowaliśmy się uruchomić Program Dobrowolnych Odejść. Program Dobrowolnych Odejść obejmie maksymalnie 220 osób na ok. 6500 zatrudnionych w Polsce. W Świdnicy będzie to około 30 osób – wyjaśnia Kosman.

Czy w związku z wdrożeniem programu redukcji kosztów wstrzymana zostanie rozbudowa świdnickiej fabryki kuchenek, którą rozpoczęto w lipcu ubiegłego roku? W ramach inwestycji przewidziano m.in. powiększenie zakładu o ponad 10 000 m² w celu uruchomienia ósmej linii produkcyjnej. Produkcja nowoczesnych piekarników na nowej linii miała ruszyć w lutym 2023 roku. Jak zapowiada rzecznik grupy Electrolux na Europę Środkowo-Wschodnią, proces inwestycyjny nie zostanie przerwany. – Rozbudowa świdnickiej fabryki jest kontynuowana. Jej celem jest przygotowanie fabryki pod kątem technologicznym, dla nowych, innowacyjnych projektów, które będą rozwijane w najbliższym czasie w Świdnicy – informuje rzecznik.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPomnik Zwycięstwa już nie straszy. Po latach postępującej degradacji przeszedł renowację [FOTO]
Następny artykułWyrównana walka, decydowały detale… [FOTO]