Strona główna Wydarzenia Świdnica Pomnik Zwycięstwa już nie straszy. Po latach postępującej degradacji przeszedł renowację

Pomnik Zwycięstwa już nie straszy. Po latach postępującej degradacji przeszedł renowację [FOTO]

0

Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości zakończono prace renowacyjne oraz konserwatorskie prowadzone przy świdnickim pomniku na placu Grunwaldzkim.

„Pomnik Zwycięstwa nad faszyzmem”, bo tak brzmi jego pełna nazwa, stanął na placu Grunwaldzkim w 35. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Został odsłonięty 9 maja 1980 roku. Ma formę kamiennego słupa z powieszoną na nim metalową tarczą zwieńczoną symbolem orła. Na tarczy widoczne są dwa miecze i napis „1410 – 1945 Grunwald – Berlin”. Pod koniec XX wieku na kamiennej podstawie pomnika umieszczono tablicę z napisem: „Uczestnikom walk o wolność ojczyzny w II wojnie światowej – w 60. rocznicę – kombatanci Ziemi Świdnickiej – Świdnica, 1 września 1999 r.”

Pomimo deklaracji o bieżących pracach naprawczych prowadzonych przy pomniku, na jego pogarszający się wygląd zwracali uwagę mieszkańcy oraz miejscy radni, nazywając jego stan „opłakanym”. W ostatnich latach pokrywający się rdzą Pomnik Zwycięstwa był okrywany biało-czerwoną tkaniną na czas organizowanych na placu Grunwaldzkim uroczystości.

Wcześniejsze zapowiedzi dotyczące odnowienia pomnika doczekały się realizacji w październiku 2022 roku. Wtedy też ruszyły prace renowacyjne oraz konserwatorskie mające na celu wyeliminowanie przyczyn niszczenia oraz przywrócenie walorów estetycznych monumentu. W ramach wartych ponad 29 tys. złotych robót zlecono m.in. reparację okładziny kamiennej cokołów i posadzki, malowanie znaków, liter i cyfr, czyszczenie powierzchni zewnętrznych pomnika, jego odtłuszczanie, oczyszczanie z rdzy elementów konstrukcyjnych oraz gruntowanie powierzchni zewnętrznej.

/mn/

Poprzedni artykułSamorządowi liderzy pozyskiwania funduszy unijnych. Jak wypadła Świdnica i sąsiednie gminy?
Następny artykułElectrolux z programem redukcji kosztów i restrukturyzacją. Pracownikom proponują dobrowolne odejścia