Strona główna 0_Slider 200 zdobywców Korony Gór Polskich na wielkiej weryfikacji w Świdnicy

200 zdobywców Korony Gór Polskich na wielkiej weryfikacji w Świdnicy [FOTO]

0

Szczytów jest 28 i znajdują się we wszystkich pasmach polskich gór. Od ćwierć wieku Korona Gór Polskich była celem dla ponad 100 tysięcy zdobywców! Dzisiaj w Świdnicy trwa weryfikacja kolejnych osób i zespołów, które starają się o uzyskanie certyfikatów i odznak.

– Klub Zdobywców Korony Gór Polskich zrzesza ludzi, których celem jest zdobycie 28 szczytów kluczowych pasm górskich w Polsce i na zakończenie takiego projektu mamy spotkania, tzw. Loże Zdobywców, podczas których nasi klubowicze, którzy już są zdobywcami weryfikują kandydatów na zdobywców, czyli tych, którzy o ten tytuł się ubiegali – tłumaczy Łukasz Lis, prowadzący Klub Zdobywców Korony Gór Polskich.

Takich spotkań jest od ośmiu do 10 w roku, z wyłączeniem wakacji i przełomu roku. Zdobywcy spotykają się jeszcze na zlotach, podczas których weryfikowane są nadesłane książeczki kandydatów.

– Klub w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia, powstał 13 grudnia 1997 roku. Została wtedy Korona Gór Polskich, bo wcześniej takiego sformułowania w ogóle nie było. Była Korona Ziemi, natomiast Gór Polskich nie istniała. Została więc powołana i w tym samym dniu powstał Klub Zdobywców. Od tego dnia zrzeszyliśmy 106 tysięcy osób, więc zapotrzebowanie na spotkania weryfikacyjne jest duże, zwłaszcza że klub zyskał bardzo dużą popularność w ostatniej dekadzie – mówi prowadzący klub.

Kandydat na zdobywcę musi przede wszystkim zapisać się do klubu. – Nie ma składek, nie ma też ram czasowych. W dowolnym czasie może trwać zdobywanie tytułu. Mamy osoby, które robiły to kilkanaście lat. Zapisując się do klubu kandydat otrzymuje specjalną książeczkę oraz regulamin. Zasada jest prosta – po wejściu na szczyt robimy sobie zdjęcie w charakterystycznym punkcie i przybijamy pieczątkę szczytową, jeśli taka jest na szczycie, a jeśli nie ma, może być z jakiegoś miejsca w okolicy – wylicza Łukasz Lis.

Koronę Gór Polskich zdobywają ludzie z całej Polski, choć przeważają mieszkańcy południowej części kraju. Niektórzy certyfikat uzyskali wielokrotnie, więc klub wprowadził limit dwudziestu tytułów zdobywcy na jedną osobę. Dzisiaj w Świdnicy swój status weryfikuje około 200 osób ze wszystkich zakątków Polski, a tej weryfikacji dokonuje 40 członków Loży Zdobywców. Miejsca użyczyło Centrum Organizacji Pozarządowych, a działania wsparł Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i propagator turystyki.

Łukasz Lis nie chce mówić o rekordach. – Podobno są tacy, którzy zdobyli wszystkie 28 szczytów w 72 godziny, ale to nie jest ważne, podobnie jak nie szukamy najstarszych czy najmłodszych zdobywców. Tu nie chodzi o rywalizację, ale o przyjemność z wycieczek w góry, z podziwiania krajobrazów. Myślę, że dla wielu turystów odkryliśmy mniej znane pasma, jak na przykład Góry Kaczawskie. Chodzi przede wszystkim o przyjemność – podkreśla szef Klubu Zdobywców.

Najwyższym szczytem w Koronie Gór Polskich są Rysy (2499 m n.p.m.) w Tatrach, a najniższym Łysica (614 m n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich. Klub Zdobywców Korony Gór Polskich prowadzi swoją stronę, na której zamieszcza wszystkie aktualne informacje oraz zasady przyznawania tytułu zdobywcy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułRST Półmaraton Świdnicki: Pierwsi zawodnicy już na mecie. Znamy nazwiska najlepszych z nich!
Następny artykułTo było kolejne biegowe święto w Świdnicy [DUŻO ZDJĘĆ/WYNIKI]