Strona główna 0_Slider 11 milionów złotych na remont dróg powiatowych. Wkrótce zostaną wyłonieni wykonawcy prac

11 milionów złotych na remont dróg powiatowych. Wkrótce zostaną wyłonieni wykonawcy prac

0

Ponad 8,5 kilometra dróg powiatowych chce w ciągu najbliższych miesięcy wyremontować Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego. W ramach wielomilionowej inwestycji przewidziano przebudowę pięciu dróg na terenie gmin Marcinowice, Dobromierz, Jaworzyna Śląska oraz Świdnica. Wiadomo już, jakie firmy wyraziły zainteresowanie realizacją prac. Niebawem mają zostać wybrani wykonawcy poszczególnych zadań.

fot. GDDKiA

W ubiegłym tygodniu minął termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego. – Ku naszemu zadowoleniu zainteresowanie zamówieniem było dosyć duże. Na każde z pięciu zadań wpłynęło po siedem ofert – mówi Marek Olesiński, dyrektor SDPŚ. Powiatowi drogowcy szacowali, że realizacja wszystkich prac pochłonie 11 mln 200 tys. złotych, z czego 10 mln 640 tys. złotych ma pokryć dofinansowanie otrzymane przez powiat świdnicki z rządowego programu Polski Ład.

Jeżeli udałoby nam się podpisać umowy z tymi, którzy złożyli najniższe oferty, nie powinniśmy przekroczyć kwoty 11 mln 500 tys. złotych. Byłoby to o zaledwie 300 tys. złotych więcej niż pierwotna kalkulacja. Można więc powiedzieć, że jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich. Oficjalne wyniki zamówienia będziemy starali się ogłosić już w poniedziałek. Po ich ogłoszeniu wystąpimy do Banku Gospodarstwa Krajowego, który realizuje wszystkie zadania w ramach Polskiego Ładu, w celu otrzymania tzw. promesy ostatecznej. Jej otrzymanie upoważni nas, powiat świdnicki, do zawarcia umów z wykonawcami – informuje Olesiński.

Które drogi powiatowe doczekają się remontu?

Pierwsze z pięciu planowanych zadań obejmuje przebudowę drogi Pszenno-Kątki na odcinku od drogi krajowej nr 35 aż do początków zabudowań w miejscowości Kątki. – Jest to droga o długości około trzech kilometrów. Chcemy całkowicie przebudować jezdnię w podobnym zakresie, jak to było robione na drodze Bystrzyca Górna – Opoczka. Drugie zadanie – chyba najtrudniejsze, chociaż stosunkowo krótkie, bo obejmujące około 750 metrów – dotyczy drogi na terenie gminy Dobromierz, w miejscowości Borów. Odbywa się tam ruch pojazdów ciężarowych transportujących kruszywo, w związku z tym musimy znacząco podnieść nośność tej drogi. Chcemy też zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i wybudować chodnik. Jest to dosyć trudna lokalizacja, ponieważ budynki są znacząco poniżej niwelety drogi, w związku z tym konieczne jest przykrycia rowu i wybudowanie murów oporowych. Dopiero później możliwe będzie wykonanie chodnika oraz barier, które będą zapewniały bezpieczeństwo pieszym. To jest zadanie stosunkowo trudne i z tych wszystkich pięciu zadań najbardziej długotrwałe – tłumaczył wcześniej Olesiński.

Zalany przejazd pod wiaduktem kolejowym w Jaworzynie Śląskiej (lipiec 2021, fot. OSP Jaworzyna Śląska)

Przebudową objęty zostanie również fragment drogi powiatowej w Jaworzynie Śląskiej na odcinku 1850 metrów. – Zadanie będzie składało się z dwóch etapów. Będzie obejmowało ulicę 1 Maja od drogi wojewódzkiej nr 382 w kierunku wiaduktu [w ciągu ulicy Wolności]. Będziemy chcieli przynajmniej na połowie jezdni wymienić nawierzchnię. Natomiast pod samym wiaduktem kolejowym w kierunku ulicy Westerplatte będzie też konieczność wykonania odprowadzenia wód w taki sposób, żeby wody deszczowe były odprowadzane lepiej niż w tej chwili. Do tego będzie sama wymieniona nawierzchnia pod wiaduktem kolejowym – wyjaśniał dyrektor.

Zadanie czwarte dotyczy drogi między gminą Marcinowice a gminą Świdnica, prowadzącej od Śmiałowic do obiektu mostowego w miejscowości Panków. Chcielibyśmy sfrezować nawierzchnię i w miejscach, w których jest pofalowana – dodatkowo wzmocnić tę drogę. Natomiast na całym odcinku od Śmiałowic do Pankowa wymienilibyśmy nawierzchnię na odcinku około 1700 metrów. Ostatnie zadanie dotyczy drogi powiatowej prowadzącej od drogi krajowej nr 35 do Goli Świdnickiej. Na pewnych odcinkach już wymienialiśmy tam nawierzchnię. Od drogi krajowej do zjazdu do kopalni nawierzchnia jest bardzo dobra i w samej Goli też już jest dobra. Natomiast pozostał tam odcinek o długości 1250 metrów, na którym planujemy sfrezowanie nawierzchni i położenie dwóch warstw bitumicznych – opisywał szef Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

Przewiduje się, że przebudowa dróg powiatowych w miejscowości Borów oraz na odcinku Pszenno – Kątki zostanie zrealizowana w ciągu 14 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcami. Prace w ramach pozostałych zadań miałyby zostać wykonane w terminie 6 miesięcy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZbliża się zbiórka krwi w Marcinowicach
Następny artykułGmina Strzegom. Rusza przyjmowanie wniosków o zakup węgla