Strona główna 0_Slider Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Jakub A. usłyszał wyrok

Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Jakub A. usłyszał wyrok

0

Na dożywotnią karę pozbawienia wolności sąd skazał Jakuba A., którego prokuratura oskarżyła o dokonanie zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. O warunkowe, przedterminowe zwolnienie z więzienia może się starać nie wcześniej niż po 30 latach więzienia.

Do zabójstwa Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych 10-latka była widziana w okolicach boiska przy ulicy Wojska Polskiego w Mrowinach, około 200 metrów od rodzinnego domu. Dziewczynka do domu jednak nie dotarła. Na własną rękę poszukiwania rozpoczęła rodzina, a po południu w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy matka dziewczynki oficjalnie zgłosiła zaginięcie córki. W akcję poszukiwawczą zaangażowała się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowe osoby odnalazły ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni Jakub A. został zatrzymany trzy dni później – 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. – W godzinach popołudniowych na terenie Dolnego Śląska funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o zabójstwo dziecka w Mrowinach. Zatrzymany mężczyzna nie jest mieszkańcem powiatu świdnickiego – informował Krzysztof Zaporowski, rzecznik dolnośląskiej policji. Mający wówczas 22 lata mężczyzna miał od początku być typowany przez służby jako podejrzany. Jakub A. został doprowadzony do świdnickiej Prokuratury Okręgowej, gdzie przesłuchiwano go przez blisko 5 godzin. Według rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji, Jakub A. znał rodzinę dziewczynki oraz samą 10-latkę. – Dziewczynka znała tego mężczyznę. Być może to spowodowało, że mu zaufała i zdecydowała się rozpocząć z nim rozmowę – twierdził Mariusz Ciarka.

Prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie zabójstwa w typie kwalifikowanym, tj. ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, Jakub A. usłyszał zarzuty podżegania innej osoby do dokonania zabójstwa 10-letniej Kristiny. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie. W trakcie eksperymentu procesowego Jakub A. w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa – informował Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

W ramach prowadzonego przez prokuraturę postępowania, na zlecenie śledczych opinie przygotowali biegli psycholodzy i psychiatrzy. Sprawą Jakuba A. zajmował się m.in. seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, który stwierdził, że podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna nie miał zaburzeń. Śledczy zlecili również przygotowanie opinii dotyczących motywacji podejrzanego. Chcąc ustalić wszystkie okoliczności zabójstwa, świdnicka prokuratura zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej. Śledczy chcieli zapoznać się z danymi pochodzącymi z serwisu społecznościowego Facebook – w tym z korespondencją prowadzoną przez Jakuba A. za jego pośrednictwem.

Po blisko dwóch latach od zbrodni, 21 maja 2021 roku prokuratura skierowała do świdnickiego sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A. w sprawie dokonanego ze szczególnym okrucieństwem zabójstwa 10-latki. – W toku śledztwa uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych dziedzin, w tym 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii. Według opinii sądowo-psychiatrycznej, Jakub A. w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych, stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości – wyjaśniał Orepuk.

Pierwsza rozprawa w procesie Jakuba A. odbyła się w Sądzie Okręgowym w Świdnicy 21 września 2021 roku. Sąd postanowił wówczas w całości utajnić przebieg rozprawy z uwagi na dobra osobiste matki Kristiny.

11 października 2022 roku ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 10-latki. Sąd uznał Jakuba A. za winnego zarzutu, polegającego na tym, że dopuścił się pozbawienia wolności Kristiny z bezpośrednim zamiarem pozbawienia jej życia, a następnie – jak przywoływał w sentencji wyroku sędzia Jerzy Zieliński – „dokonał jej zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, traktując pokrzywdzoną jako przeszkodę do ułożenia sobie życia osobistego z jej matką”. Sąd wymierzył mu za to karę dożywotniego pozbawienia wolności. Jakub A. został także uznany za winnego podżegania do zabójstwa dziewczynki, za co usłyszał karę 15 lat więzienia. Sąd wymierzył mu karę łączną w postaci dożywotniego pozbawienia wolności. Na poczet tej kary zaliczono okres zatrzymania oraz tymczasowego aresztowania. Sąd orzekł też wobec niego pozbawienie praw publicznych na okres 10 lat, nakazał zapłacić dwa razy po 100 tys. złotych zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także obciążył go w części kosztami sądowymi w wysokości ponad 97 tys. złotych. O wyjście z więzienia Jakub A. może się starać najwcześniej po odbyciu kary 30 lat więzienia.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułŻonkilowa cebulka jak zapowiedź dobra. Pola Nadziei posadzone raz piąty [FOTO]
Następny artykułCzy padnie kolejny rekord podczas Nocnego Pływania?