Strona główna Temat dnia Żonkilowa cebulka jak zapowiedź dobra. Pola Nadziei posadzone raz piąty

Żonkilowa cebulka jak zapowiedź dobra. Pola Nadziei posadzone raz piąty [FOTO]

0

Czy widzicie księżyc? – pytał biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel w słoneczny poranek na placu Grunwaldzkim w Świdnicy. Zabrzmiało gromkie „nie”! – Tak, jak nie widać księżyca, tak czasem nie widać dobra, ale ono jest – mówił do dzieci duchowny podkreślając, że dzisiaj symbolicznie dobro w postaci cebulek sadzą własnymi rękami.

I z wielkim entuzjazmem dzieci do sadzenia przystąpiły. W ten sposób już po raz piąty w Świdnicy powstało Pole Nadziei. Żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową, symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku jesienią, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.

Akcję w Świdnicy realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, które niesie pomoc osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej w kilku gminach powiatu świdnickiego. Pola Nadziei wspiera miasto Świdnica, gminy Żarów, Świdnica i Jaworzyna Śląska, a także Młodzieżowy Dom Kultury i świdnicki Hufiec ZHP im. szarych Szeregów oraz sponsorzy. Dzisiejszą uroczystość poprowadził hm. Piotr Pamuła, a do sadzenia zapraszała prezes Hospicjum Gabriela Kaczkowska. Zanim jednak cebulki trafiły do ziemi, wszyscy zaśpiewali hymn Pól Nadziei, napisany przez Tadeusza Szarwaryna i Dariusza Jarosa, a odśpiewany przez uzdolnione uczestniczki zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury.

W sadzeniu wzięły udział dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 1,3,4,6,14,15,16, Przedszkola Radosny Delfinek, Tęczowa Przystań, „Akademia Przedszkolaka”, Wesoła Piątka, Językowego Abracadabra, Europejska Akademia Dziecka, Ut unum sint, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Prezentek oraz Publicznego Przedszkola z Bystrzycy Górnej. Były obecne również dzieci ze wszystkich świdnickich szkół publicznych i niepublicznych, a także ze szkoły w Marcinowicach, Strzelcach i Pszennie. Nie zabrakło seniorów i podopiecznych świdnickich stowarzyszeń. Dzieci w ogrodniczej pracy wsparli pracownicy Farmy Miejskiej.

Żonkile na wiosnę zostaną ścięte i będą rozdawane podczas dorocznej parady ulicami miasta, promującej świdnickie Hospicjum.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMieszkania w Żernikach Wrocławskich – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Następny artykułZabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Jakub A. usłyszał wyrok