Strona główna 0_Slider Świdniczanie odwiedzają groby bliskich. Policja przypomina o bezpieczeństwie podczas wizyt na cmentarzach...

Świdniczanie odwiedzają groby bliskich. Policja przypomina o bezpieczeństwie podczas wizyt na cmentarzach [FOTO]

0

Z uwagi na poprzedzający 1 listopada weekend, wiele osób zdecydowało się na wcześniejsze odwiedzenie i uporządkowanie grobów bliskich. Policjanci przypominają, że jak co roku w okresie Wszystkich Świętych występuje wzmożona aktywność złodziei. Mundurowi apelują do odwiedzających nekropolie o zachowanie szczególnej ostrożności.

Co roku w okresie Wszystkich Świętych policjanci otrzymują wiele zgłoszeń dotyczących kradzieży. Pozostawiając nawet na krótką chwilę swoje rzeczy w pobliżu grobów bliskich bez nadzoru, możemy stać się ofiarą złodziei, którzy w tym okresie intensyfikują swoje działania – przypomina Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Aby temu zapobiec, dolnośląscy funkcjonariusze prowadzą wśród odwiedzających cmentarze akcję profilaktyczną. Mundurowi przestrzegają i uczulają napotkane osoby o potencjalnych zagrożeniach, by podczas odwiedzania grobów najbliższych wszyscy pamiętali o swoim bezpieczeństwie.

Oto kilka porad przypominanych przez policjantów, do których warto się zastosować, wybierając się na cmentarze:

  • na cmentarz zabieraj ze sobą tylko niezbędne rzeczy,
  • wartościowe przedmioty czy dokumenty, pozostaw w domu,
  • nie zabieraj zbyt dużej ilości pieniędzy. Nie noś kodu PIN przy karcie,
  • podczas prac porządkowych nie pozostawiaj torebki bez opieki i miej ją zawsze w zasięgu wzroku,
  • w środkach komunikacji publicznej uważaj na kieszonkowców, którzy najczęściej działają w zatłoczonych miejscach. Pilnuj torebki, portfela czy telefonu. Wartościowe przedmioty i dokumenty chowaj w wewnętrznej kieszeni kurtki bądź płaszcza,
  • wybierając się na cmentarz samochodem sprawdź, czy zamknąłeś auto i czy wartościowe rzeczy nie pozostały w widocznym miejscu.

Często koncentrujemy się na kwiatach, zniczach i porządkowaniu grobów, zapominając o swoim bezpieczeństwie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji zagrożenia należy dzwonić pod numer alarmowy 112 – przypominają policjanci.

Cmentarz parafialny przy al. Brzozowej:

/KWP Wrocław, mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBawili się, kibicowali i pomagali potrzebującemu Antosiowi! [FOTO]
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19