Strona główna 112 Ruszyła policyjna akcja „Wszystkich Świętych”. Na drogach więcej patroli, apele o ostrożność

Ruszyła policyjna akcja „Wszystkich Świętych”. Na drogach więcej patroli, apele o ostrożność

0

Przełom października i listopada to rokrocznie okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Szczególnie widoczny jest on w okolicach cmentarzy, kościołów i na trasach dojazdowych do miast. Do środy policjanci prowadzić będą wzmożone działania „Wszystkich Świętych 2022”, które w ubiegłych latach nazywano akcją „Znicz”. Większa liczba funkcjonariuszy będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach województwa dolnośląskiego i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

W tym roku ogólnopolska akcja „Wszystkich Świętych 2022” rozpoczęła się 28 października i potrwa do 2 listopada. W tym okresie również dolnośląscy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas tych szczególnych dni zadumy i pamięci o zmarłych. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizować czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z Dolnego Śląska wzmogą intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa – informują funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży – apelują policjanci.

Jak dodają, również piesi, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych, muszą swoim zachowaniem zadbać o własne bezpieczeństwo. – Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze słabo oświetlonej, dla własnego bezpieczeństwa używajmy elementów odblaskowych, niezależnie czy jest to obszar zabudowany, czy nie. Na pewno „odblaski” sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo – przypominają.

Pewne elementy związane z ruchem drogowym znajdą się pod szczególnym policyjnym nadzorem podczas zbliżających się świąt. Funkcjonariusze zapowiadają, że będą bezwzględnie egzekwować m.in. przestrzegania ograniczeń prędkości zwłaszcza na obszarze zabudowanym, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, od kierowców trzeźwości za kierownicą, właściwego używanie świateł zewnętrznych pojazdów, stosowania przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Oczywiście policjanci obejmą również swoim nadzorem te miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby mundurowi będą ręcznie kierować ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień. Należy zaznaczyć, że ogół czynności podejmowanych przez policjantów będzie miał przede wszystkim charakter pomocowy. Funkcjonariusze będą informować, doradzać i objaśniać wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć. W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także komunikację zbiorową – wskazują wojewódzcy mundurowi.

Przypominają zarazem, że obchody dnia Wszystkich Świętych to także czas, kiedy należy zachować szczególną czujność, aby nie stać się ofiarą przestępców, którzy wykorzystując wszechobecny pośpiech oraz tłok, starają się pozbawić nas wszystkiego co wartościowe. – Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, gotówki, kluczy w reklamówkach czy otwartych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania. Bądźmy uważni podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Torebki, saszetki, plecaki powinny być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała, miejmy je zawsze przed sobą, trzymając w dłoni. Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru. Czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od miejsca pochówku po wodę do kwiatów, aby stać się ofiarą rabusia – apelują.

/KPW Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułCzas na siatkarskie derby regionu
Następny artykułDachowanie na drodze między Jaworzyną Śląską a Piotrowicami [FOTO]