Strona główna 0_Slider Podał złodziejom wszystko na tacy. Senior stracił ponad 100 tysięcy złotych

Podał złodziejom wszystko na tacy. Senior stracił ponad 100 tysięcy złotych

0

115 tysięcy złotych stracił 71-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego. Mężczyzna chciał zainwestować w kryptowaluty i zarobić, a jego łatwowierność bez skrupułów wykorzystali oszuści. Świdniccy policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach.

Jak wynikało z relacji oszukanego, kilka dni wcześniej zadzwonił do niego mężczyzna z propozycją inwestycji w waluty. Rozmówca wskazał, że warunkiem przystąpienia do inwestycji jest wpłata na wskazane przez niego konto 1050 zł. 71-latek chciał zarobić, więc zgodził się na propozycję. Wpłacił wskazaną kwotę i od tej chwili mógł obserwować swoje pieniądze, które każdego dnia wykazywały zysk.

– Z pokrzywdzonym kilka dnia później skontaktował się inny mężczyzna i oświadczył, że od tej pory będzie jego doradcą finansowym. Mężczyzna poinformował, że, aby mógł pomagać 71-latkowi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, musi mieć dostęp do jego urządzeń elektronicznych. Dlatego zalecił instalację specjalnej aplikacji, którą 71-latek zainstalował na swoich urządzeniach. Ta specjalna aplikacja okazała się oprogramowaniem umożliwiającym zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet, po zainstalowaniu którego rzekomy doradca uzyskał dostęp do tego, co działo się na urządzeniach poszkodowanego. Mógł kontrolować jego bankowość elektroniczną i zarządzać nią wg uznania, co też uczynił, jak się później okazało. W trakcie kolejnych rozmów o inwestycjach doradca namówił także 71-latka na przekazanie zdjęć aktualnego dokumentu tożsamości jakim był paszport – opisuje mł. asp. Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Kiedy kilka dni później 71-latek zalogował się na swoje konto, odkrył, że brakuje na nim jego oszczędności, a także, że „ktoś” w jego imieniu zaciągnął kredyt, który zdążył już wypłacić. Mężczyzna stracił ponad 115 tysięcy złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach . Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni – zachęca oficer prasowy policji w Świdnicy.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwięto Reformacji w Kościele Pokoju z projekcją filmu „Luter”
Następny artykułTarcza Księżyca przykryła część Słońca