Strona główna Kultura Święto Reformacji w Kościele Pokoju z projekcją filmu „Luter”

Święto Reformacji w Kościele Pokoju z projekcją filmu „Luter”

0

Dzień 31 października jest obchodzony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jako Pamiątka Reformacji. Święto nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra. Przypominając historię Kościół Pokoju w Świdnicy przygotował specjalne wydarzenie. Będzie to projekcja filmu „Luter” w miejskim teatrze. Wstęp wolny.

Dokładnie 505 lat temu niemiecki teolog Marcin Luter wystąpił publicznie z postulatem odnowy średniowiecznego Kościoła Zachodniego. Droga ta symbolicznie rozpoczęła się 31 października 1517 roku od ogłoszenia w Wittenberdze 95 tez krytykujących nadużycia związane z praktyką odpustową oraz rozumieniem pokuty. Ostatecznie Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale również zapoczątkowały głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Protestantyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie i na całym świecie – nakreśla historię wyznania na swojej stronie Kościół Pokoju w Świdnicy.

W ramach obchodów Dnia Pamiątki Reformacji Kościół Pokoju w Świdnicy zaprasza na projekcję filmu „Luter” z 2003 roku. Seans filmowy odbędzie się w poniedziałek, 31 października o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

„Luter to zrealizowany z rozmachem film, który nie idealizuje postaci niemieckiego reformatora, pozwala skupić się na jego dylematach i prześledzić długotrwałe zmagania ze skostniałą instytucją Kościoła. Umożliwia sięgnięcie do korzeni luteranizmu jako wyznania i pomaga zrozumieć jego znaczenie dzisiaj.”

/oprac. AN/
/źródło – Kościół Pokoju w Świdnicy/

Poprzedni artykułŻarów. Zmiana organizacji ruchu na 1 listopada
Następny artykułPodał złodziejom wszystko na tacy. Senior stracił ponad 100 tysięcy złotych