Strona główna 0_Slider Pierwsze umowy na „Ciepłe Mieszkanie” w lodowatej sali domu kultury. Kiedy dotacje...

Pierwsze umowy na „Ciepłe Mieszkanie” w lodowatej sali domu kultury. Kiedy dotacje dla świdniczan?

0

Dwie pierwsze gminy z regionu wałbrzyskiego podpisały dzisiaj umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska we Wrocławiu na dotacje w ramach rządowego projektu „Ciepłe Mieszkanie”. Beneficjentom nieco grabiały palce, bo główny organizator wydarzenia wiceminister klimatu Ireneusz Zyska zaprosił do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. A Świebodzice właśnie oszczędzają na ogrzewaniu i w największej sali MDK panował chłód.

– Najzimniej jest w gabinecie burmistrza – zapewnia burmistrz Świebodzic Paweł Ozga i wyjaśnia chłód na sali w MDK i siedzibie urzędu oszczędnościami. – Gdy dostaliśmy ostatnie rachunki, to postawiło nas na baczność. Jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, zwłaszcza, że wciąż podatki lokalne mamy na poziomie 2018 roku, nie było podwyżek. Mamy dopłaty do nieczystości stałych, dopłaty do wody. Nasza sytuacja nie jest różowa, ale na razie dajemy radę. W szkołach oczywiście jest ciepło, na razie patrzymy na urzędy, zastanawiamy się nad oszczędnościami oświetlenia ulicznego. A ogrzewanie w domu kultury włączamy, kiedy są zajęcia. Natomiast nagrzać tę dużą salę na półgodzinne spotkanie to jest trudne.

W rześkiej atmosferze o środkach na wymianę pieców i docieplenie mieszkań informował wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, który do podpisania umów w programie „Ciepłe Mieszkanie” zaprosił przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz dwie pierwsze gminy z regionu Wałbrzyskiego – Jaworzyna Śląska i Ząbkowice Śląskie. Jak informował wiceminister, realizowany od 2018 roku program „Czyste Powietrze” to już ponad 8 mld 600 mln złotych dofinansowań na wymianę pieców tzw. kopciuchów i termomodernizację. Ten program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i tzw. bliźniaków. Natomiast w 2020 roku rozpoczęły się prace nad programem, dedykowanym mieszkańcom budynków wielorodzinnych. Pilotaż był prowadzony na Dolnym Śląsku. – To nie był przypadek, bowiem na Dolnym Śląsku jest najwięcej budynków wielorodzinnych, często jest to substancja zdegradowana, jeszcze sprzed 1945 roku – tłumaczył wiceminister. Program pilotażowy miał budżet w wysokości 24 milionów złotych i w całości został wykorzystany. – Dlaczego spotykamy się w Świebodzicach? Otóż w ramach pilotażu to miasto Świebodzice okazało się najbardziej zaradne w pozyskiwaniu środków dla wspólnot mieszkaniowych w ramach tego pilotażowego programu. Aż 14 wspólnot na blisko 860 tysięcy złotych – to niebagatelna kwota, która trafiła bezpośrednio do mieszkańców – tłumaczył Ireneusz Zyska.

Na mocy podpisanych dzisiaj przez burmistrzów i prezesa WFOŚIGW Łukasza Kasztelowicza umów do Ząbkowic Ślaskich trafi 7,6 miliona złotych, a do Jaworzyny Ślaskiej 3,3 miliona złotych, które w formie dotacji na konkretne zadania zostaną rozdysponowane wśród mieszkańców. „Program „Ciepłe Mieszkanie” będzie wspierać zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł. Dotacja w zależności od dochodów może wynosić 30, 60 i 90% kosztów zadania.” – informuje NFOŚiGW. Z dofinansowania będą mogli skorzystać wyłącznie właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. – Dofinansowanie na ponad 3 miliony złotych wystarczy na około 120 lokali – przewiduje wiceburmistrz Jaworzyny Ślaskiej Justyna Chrebela. – Mamy nadzieję, że pierwsze wnioski i wypłatę środków uda się uruchomić w tym roku. Zostanie ogłoszony regulamin, opracowany przez gminę na podstawie którego mieszkańcy będą składać wnioski i otrzymywać w następnym kroku dofinansowanie.

Wiceminister poinformował, że pierwsze umowy w kraju zostały podpisane we wrześniu, ale program jest dopiero na starcie i cały czas kolejne gminy mogą aplikować o dotacje. Umowy mają być podpisywane sukcesywnie. W powiecie świdnickim poza Jaworzyną wnioski złożyły także Strzegom, Dobromierz, Świebodzice i Świdnica. – Świdnica jest bardzo dużym beneficjentem tego programu – zapewnia wiceminister. – Tu trafi 9 937 500 zł. Postaramy się w niedługim czasie zorganizować uroczystość podpisania umów. Chcemy, by mieszkańcy gmin i miast mieli poczucie, że jest to coś ważnego, coś doniosłego.

Na program „Ciepłe Mieszkanie” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sumie przeznacza 1,4 miliarda złotych. To o ok. 100 milionów złotych mniej niż dzisiaj wynosi kara dla Polski za łamanie praworządności. Licznik bije, codziennie doliczany jest milion euro.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułOszuści naciągają na węgiel. Policja ostrzega
Następny artykułKawałek tynku uszkodził zaparkowane auto [FOTO]