Strona główna 0_Slider Pięć wystaw jednego dnia w Świdnicy. Robert Kukla zaprezentuje bogactwo swojej twórczości...

Pięć wystaw jednego dnia w Świdnicy. Robert Kukla zaprezentuje bogactwo swojej twórczości plastycznej

0

Od prac dokumentujących stare murale reklamowe z czasów PRL-u, a także obrazujących krzyże pokutne i średniowieczne guziki, przez street art wykonany sprayami czy skonwertowane palmy wielkanocne, po liczne portrety polskich reżyserów. To będzie jedyna taka prezentacja w Świdnicy. Nie tylko tak rozbudowana i imponująca wielkością, ale też dająca szansę zobaczenia w Świdnicy fragmentu wspaniałego dorobku malarskiego i bogactwa tworzonych prac – naszego świdnickiego artysty Roberta Kukli. W sumie jednego dnia – dokładnie 15 października – otwartych zostanie aż pięć wystaw w trzech lokalizacjach – Muzeum Dawnego Kupiectwa, Wieży Ratuszowej i Galerii Fotografii. Ekspozycje będzie można podziwiać przez miesiąc.

Robert Kukla podczas pracy nad ostatnim muralem „Pani Nożownik” we wrześniu 2022 roku

Artysta plastyk doskonale jest znany mieszkańcom Świdnicy m.in. z niezwykłych i nawiązujących do lokalnej kultury, historii i tradycji wielkoformatowych prac malarskich, zdobiących mury i ściany budynków w wielu zakątkach miasta. Świdniczanin nie ogranicza się jedynie do murali, a swój niezwykły dorobek plastyczny oraz bogactwo form i prac prezentuje na licznych wystawach nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. Po latach od ostatniej wystawy w jego rodzinnej miejscowości – chociażby w 2009 roku w świdnickiej bibliotece – także mieszkańcy Świdnicy będą mogli zobaczyć jego różnorodną twórczość plastyczną. To będzie jedyna taka prezentacja w Świdnicy. Jednego dnia – 15 października – otwartych zostanie bowiem aż pięć różnorodnych wystaw w trzech lokalizacjach.

W gruncie rzeczy jest to moja pierwsza prezentacja w Świdnicy – w moim rodzinnym mieście. Prawdopodobnie będzie też ona ostatnią tutaj tak dużą wystawą. Dlatego chciałem na niej przedstawić rozmaite rzeczy, którymi się zajmuję. Jest to rezultat mojej pracy przez ostatnich kilka lat – mówi dla portalu Swidnica24.pl Robert Kukla.

Jako pierwsza otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Popieraj swojego malarza” w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wernisaż zaplanowano na godz. 17.00. – Na wystawę składają się trzy cykle „Murale”, „Murale I” oraz „Sklepy polskie”. Prace powstały na kanwie starych PRL-owskich murali reklamowych z terenu Świdnicy i całej Polski. Ciekawostką jest to, że udało mi się udokumentować i namalować – w sposób realistyczny, wierny – prawie wszystkie świdnickie PRL-owskie murale, po których nie ma już śladu – zauważa artysta

Następnie o godz. 17.30 rozpoczną się wernisaże aż trzech wystaw w Wieży Ratuszowej. Na pierwszym piętrze zobaczymy wystawę „Kółko i krzyżyk”. Składają się na nią dwa cykle: „Krzyże pokutne” i są to namalowane przez mnie konkretne krzyże pokutne z terenu powiatu świdnickiego oraz „Guziki”, czyli obrazy powiększonych starych średniowiecznych guzików znalezionych w ziemi. Na drugim piętrze znajdzie się wystawa pod tytułem „Stencil art” i są to prace street art’owskie – wykonane sprayami chociażby na znakach drogowych. Głównym ich wyróżnikiem jest to, że większość powstała przy pomocy szablonów – czyli w języku angielskim „stencil”. Natomiast na trzecim i czwartym piętrze zaprezentowana zostanie wystawa „Polscy reżyserzy”. Na wystawie znajdzie się około 40 prac. Jest to autorski wybór portretów polskich reżyserów, które zostały wykonane rozmaitymi technikami – opowiada Robert Kukla.

Ostatnia wystawa świdnickiego artysty zostanie zainaugurowana o godz. 18.00 w Galerii Fotografii. Będą to prace zebrane pod tytułem „Projekt zrealizowano ze środków”. – Zaprezentowane zostaną na niej dwa cykle – „Palmy wielkanocne skonwertowane” oraz „Portret rodziny” i są to w dużych formatach portrety mojej rodziny wykonane pastelami – dodaje.

***

Robert Kukla ur. 1968 w Świdnicy. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego. Zajmuje się m.in. malarstwem sztalugowym, projektowaniem graficznym, street artem i muralami. Prowadzi też zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Na co dzień związany jest ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury. Jest organizatorem i kuratorem wielu wystaw, plenerów, warsztatów i imprez artystycznych. Tworzy również scenografie teatralne. Jest Stypendystą Miasta Świdnicy (2008), laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015), wyróżniony chociażby I Nagrodą na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2019).

/Tekst: Agnieszka Nowicka/

Poprzedni artykułFantastyczna frekwencja w Krzyżowej [WYNIKI]
Następny artykułChciała sprzedać płaszcz, oszust okradł konto