Strona główna Polityka Odsłonią pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Odsłonią pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

0

W niedzielę, 30 października w Strzegomiu odbędzie się uroczystość nadania imienia skweru Marii i Lecha Kaczyńskich oraz odsłonięcia Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W Świdnicy pomysł budowy pomnika ofiar katastrofy z 2010 roku nie doczekał się realizacji.

Miejsce, w którym stanie Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Niedzielne wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 od odprawienia mszy św. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Po zakończeniu nabożeństwa korowód wyruszy w kierunku skweru. Tam nastąpi m.in. poświęcenie pomnika, złożenie wiązanek i kwiatów oraz zapalenie zniczy. W uroczystości wezmą udział m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Kompania Honorowa 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z pocztem sztandarowym.

Program niedzielnej uroczystości:

  • 12:00 – Msza św. w Bazylice Mniejszej. Po zakończeniu mszy nastąpi przemarsz spod pomnika Jana Pawła II w kierunku skweru;
  • 13:30 – Uroczystość na Skwerze Marii i Lecha Kaczyńskich.

Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej chciano również postawić na skwerze Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy. Pomysł ten już w 2011 roku ogłosił, w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, radny Krzysztof Lewandowski, który co roku, 10 kwietnia stawia na skwerze pamiątkowy krzyż. Koncepcja sprzed lat zakładała wykonanie ponad 4-metrowego monumentu w oparciu o projekt świdnickiego artysty-rzeźbiarza, Janusza Furmanka. Pomysł budowy pomnika smoleńskiego spotkał się jednak z krytyką, a także słownymi przepychankami podczas manifestacji zwolenników i przeciwników jego ustawienia, do której doszło w lutym 2011 roku.

W kwietniu 2019 roku został powołany kolejny komitet budowy świdnickiego pomnika, w skład którego weszli ówczesny szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, była minister edukacji a obecnie europosłanka Anna Zalewska, a także minister Wojciech Murdzek. Ogłoszono nawet konkurs na projekt, który miał być rozstrzygnięty w 2020 roku, do czego też nie doszło. Okazało się także, że plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu nie pozwalał na budowę pomnika. Zapis w tej sprawie został ostatecznie zmieniony przez Radę Miejską. Dodatkowo postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania skweru, bowiem do świdnickiego magistratu wpłynęły propozycje budowy trzech różnych pomników: Polskiego Państwa Podziemnego, Księcia Bolka Świdnickiego oraz pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Podczas konsultacji świdniczanie mogli wskazać, który z trzech pomników powinien ich zdaniem stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego, lub też opowiedzieć się przeciwko wszystkim zgłoszonym propozycjom i przedstawić własny pomysł na zagospodarowanie skweru. W połowie lipca ubiegłego roku ogłoszono wyniki konsultacji, w których oddano 947 ważnych głosów. Największe poparcie zyskał pomysł budowy pomnika księcia Bolka II (650 głosów). Za budową pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej zagłosowało 127 osób, za pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego opowiedziało się 94 mieszkańców, a 76 ankietowanych nie wskazało na żadną z powyższych propozycji.

/UM Strzegom, mn/

Poprzedni artykułMaszkarony z wieży ratuszowej zdobiły kwietniki. Wkrótce wrócą do centrum Świdnicy
Następny artykułNajstarsza mieszkanka gminy Świdnica skończyła 103 lata