Strona główna 0_Slider Nielegalna toaleta i śmietnisko. PKP PLK i miasto wspólnie zajmą się obskurnym...

Nielegalna toaleta i śmietnisko. PKP PLK i miasto wspólnie zajmą się obskurnym przejściem podziemnym? [FOTO]

0

Od lat przejście pod torami kolejowymi przy ulicy Komunardów kojarzy się z brudem, wszechobecnymi śmieciami i nielegalną toaletą. O uporządkowanie tego miejsca i zadbanie o stan tego punktu na mapie Świdnicy wielokrotnie apelowali miejscy radni oraz mieszkańcy. Czy jest szansa, że „postrzegane jako bezpańskie” przejście wreszcie doczeka się zmian?

Pytania w sprawie stanu przejścia niejednokrotnie trafiały nie tylko do świdnickiego magistratu, ale również do zarządcy obiektu. – PKP Polskie Linie Kolejowe dokładają starań, by zapewnić bezpieczną i dogodną komunikację mieszkańcom Świdnicy. W rejonie ul. Komunardów do dyspozycji pozostaje odpowiednio zabezpieczone przejście przez tory przy przejeździe kolejowo-drogowym oraz przejście pod torami. Przejście jest systematycznie sprzątane – zapewniał w lipcu Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Deklaracje deklaracjami, jednak mieszkańcy czynią własne obserwacje. Kilka miesięcy temu radna Violetta Wiercińska zaapelowała do władz miasta o uprzątnięcie przejścia niezależnie od kwestii właścicielskich. Niedługo później porządkami w tunelu zajęto się w ramach prac społecznie użytecznych, wykonywanych przez osoby bezrobotne korzystające ze świadczeń opieki i wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Problem jednak szybko powrócił. Na zalegające śmieci i smród, a także na zły stan tunelu zwracano uwagę podczas wrześniowych prac torowych prowadzonych przez PKP PLK przy przejeździe kolejowym na ulicy Komunardów. Na czas prowadzonych robót został on zamknięty nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych, którzy w celu przedostania się na drugą stronę torowiska mogli korzystać jedynie z przejścia podziemnego. Rezultatem poczynionych obserwacji była interwencja kolejnego radnego.

Obraz tego miejsca – wszechobecny brud i panujący tam fetor – jest nie do przyjęcia. Proszę o jak najpilniejsze uporządkowanie tego miejsca i przeprowadzenie stosownego remontu tak, by nie było one postrzegane jako bezpańskie. Jeżeli jest to w gestii PKP, to przecież UM może się domówić w tym zakresie tak, jak to czyni z porządkowaniem brzegów Bystrzycy czy rond drogowych będących w zarządzie innych instytucji – stwierdził radny Andrzej Ora.

Do jego sugestii odniosła się prezydent Świdnicy. – Informuję, że zwrócimy się do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu, jako do właściciela, celem podjęcia działań w w/w sprawie. Jednocześnie rozważymy możliwość podjęcia rozmów z właścicielem terenu i podpisania porozumienia o współpracy związanej z utrzymaniem przejścia – przekazała Beata Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułIle trwa wdrożenie do pracy?
Następny artykułStworzyli najciekawsze wiersze obrazkowe. Konkurs festiwalu Cztery Żywioły Słowa rozstrzygnięty