Strona główna Artykuł sponsorowany Ile trwa wdrożenie do pracy?

Ile trwa wdrożenie do pracy?

0
Nawet idealny kandydat na dane stanowisko nie osiągnie maksymalnej produktywności pierwszego dnia. Konieczny jest określony czas na wdrożenie się w procedury, zapoznanie z kulturą organizacyjną itp. Dowiedz się, ile to zajmuje.

Ile średnio trwa proces wdrożenia nowego pracownika?
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że staranna rekrutacja to nie wszystko. Nowy pracownik nie może być pozostawiony sam sobie – musi zostać przeszkolony, wyposażony w odpowiedni sprzęt, zaznajomiony z metodami komunikacji wewnętrznej i kulturą organizacyjną. Nie mniej ważna jest również integracja z zespołem.

Badania przeprowadzone jednak na zlecenie firmy Gamfi pokazują, że w większości organizacji proces onboardingu trwa bardzo krótko. W aż 1/5 firm proces zapoznawania się z nowym miejscem pracy trwa zaledwie jeden dzień, a w kolejnych 35% poniżej tygodnia. Oznacza to, że w ponad połowie polskich firm wdrażanie pracowników jest traktowane po macoszemu.

Jak szybko wdrażają się pracownicy?
Zapytawszy pracowników o zdanie, można z łatwością wywnioskować, że faktyczny proces wdrażania do pracy trwa znacznie dłużej. Statystyki wskazują, że:

  • zaledwie 12% czuło się w pełni przygotowanymi do pełnienia swoich obowiązków po jednym dniu,
  • 23% potrzebowało na to od 1 do 4 tygodni,
  • 41% uważa, że optymalny czas wdrożenia w struktury firmy to kilka miesięcy.

Oczywiście wiele zależy od branży, charakteru firmy i pełnionego stanowiska. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że w wielu polskich firmach onboarding trwa za krótko.

Ile powinien trwać onboarding?
Ile zatem powinno trwać wdrażanie pracownika do pracy. Według ekspertów kluczowe jest pierwsze 90 dni. Proponują oni jednak rozłożenie onboardingu na jeszcze dłuższy czas – nawet ponad 6 miesięcy. Jest to z pewnością sposób na zmniejszenie rotacji pracowników, zwiększenie ich satysfakcji oraz podniesienie produktywności. Kluczowe jednak, aby wdrażanie pracownika przeprowadzać w sposób zorganizowany – konieczne jest ustalenie szczegółowych, jednolitych procedur oraz ustalenie odpowiedzialności za każdy aspekt onboardingu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCOVID-19. Raport ministerstwa zdrowia
Następny artykułNielegalna toaleta i śmietnisko. PKP PLK i miasto wspólnie zajmą się obskurnym przejściem podziemnym? [FOTO]