Strona główna 0_Slider Miasteczko rowerowe otwarte. Szkolna społeczność świdnickiej „jedynki” sama zdobyła środki!

Miasteczko rowerowe otwarte. Szkolna społeczność świdnickiej „jedynki” sama zdobyła środki! [FOTO]

0

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy ma powody do radości. Dzięki głosom uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców w kwietniu została przyznana dotacja na projekt „”EKOlogicznie, EKOnomicznie, kreatywnie i aktywnie na dwóch kółkach”, a dziś pomysł doczekał się finalizacji. Na osiedlu Zawiszów zostało otwarte miasteczko rowerowe i kącik ekologiczny.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy znalazła się w gronie 8 beneficjentów konkursu grantowego z Funduszu Toyoty. O przyznaniu wsparcia decydowała liczba głosów. Projekt ze Świdnicy poparło 865 osób i dzięki temu szkoła otrzymała 20 tysięcy złotych, a środki te pozwoliły na stworzenie ogólnodostępnego, rowerowego miasteczka drogowego, w skład którego weszła edukacyjna ścieżka rowerowa, kącik przyrodniczy wraz z ekologicznymi uprawami ziół i karmnikami dla ptaków, stacja naprawy rowerów oraz miejsce na gry edukacyjne oraz specjalna altana z ławami i stołami.

Jak podkreślała dzisiaj dyrektorka szkoły Renata Biegierska, pomysł, by skorzystać z funduszy Toyoty i zrealizować miasteczko rowerowe, przedstawił Sebastian Rafka, nieobecny na dzisiejszym otwarciu z powodu choroby. Znalazł poparcie w Radzie Rodziców i w gronie pedagogicznym. Uczniowie są zachwyceni. – W ogóle fajnie, ze taki pomysł został zrealizowany, że można sobie tu pojeździć i poćwiczyć przed egzaminem na kartę rowerową – mówią dzieci, które dzisiaj prezentowały swoje umiejętności jazdy na rowerze, rolkach i hulajnogach. – Już nas tutaj uczono, właśnie przed kartą rowerową. Poza tym można przyjechać tu po południu, pojeździć w miasteczku i pójść na plac zabaw.

Uczniom bardzo podoba się altana, gdzie w pogodny dzień można odpocząć. – Można usiąść na poduchach i jeszcze fajnie, że jest karmnik dla ptaków i ptaszki też mogą sobie odpocząć – dodaje jedna z dziewczynek.

– To miejsce wykorzystujemy głównie do zdobycia karty rowerowej, ale to miejsce jest ogólnodostępne dla mieszkańców osiedla Zawiszów, ale nie tylko dla nich. Można tu ze swoimi pociechami, w miejscu bezpiecznym i oddalonym od dróg, potrenować zasady ruchu – zachęca dyrektor Renata Begierska i dodaje, że w planach jest rozbudowa projektu o kolejne altany. – Spodobał nam się bardzo pomysł, chcemy by powstała może jeszcze jedną, a może dwie. Nie mamy cienia wokół szkoły i kiedy wychodzimy na powietrze podczas przerwy czy na lekcje terenowe takie miejsce bardzo się przyda.

— Satysfakcja, że dzięki wsparciu Toyoty i miastu, które udostępniło grunty, udało się ten projekt zrealizować, jest ogromna. A jeszcze wszystko działo się tak szybko! Cieszymy się z tego miejsca, bo dotychczas nauczyciele z uczniami musieli jechać na drugi koniec miasta, do Szkoły Podstawowej nr 8. Tylko tam było miasteczko rowerowe, gdzie bezpiecznie można było zdobyć kartę rowerową. Teraz mamy własne miejsce i zapraszamy wszystkich – dodaje Renata Begierska.

W pełnej radości uroczystości, pozbawionej zbędnych przemówień, uczestniczyły dzieci, rodzice, nauczyciele, przedstawiciel Toyota Grzegorz Górski i wiceprezydent Krystian Werecki.

W tym samym dniu dzieci z klasy 2a zorganizowały kiermasz ciast, które udał się sprzedać za 591 złotych. Cały dochód zostanie przekazany do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy.

/asz/
fot. Michał Nadolski

/asz/

Poprzedni artykułNajstarsza mieszkanka gminy Świdnica skończyła 103 lata
Następny artykułO 89 km/h za szybko. Rachunek jest wysoki