Strona główna Artykuł sponsorowany Kiedy niezbędne jest zastosowanie rękawic antystatycznych ESD?

Kiedy niezbędne jest zastosowanie rękawic antystatycznych ESD?

0

Podczas pracy w niektórych sektorach mogą tworzyć się ładunki elektrostatyczne, prowadzące do nagłego wyładowania elektrycznego. Zjawisko to jest groźne dla bezpieczeństwa pracowników i może powodować uszkodzenia elementów elektrycznych i elektronicznych. Zastosowanie odpowiedniego wyposażenia roboczego zminimalizuje powstanie tego zagrożenia. Jednym z elementów chroniących przed ryzykiem wyładowań elektrostatycznych są rękawice antystatyczne ESD.

Czym charakteryzują się rękawice antystatyczne ESD?

Rękawice antystatyczne ESD wykonane są z materiału zapobiegającego gromadzeniu się na jego powierzchni ładunków elektrostatycznych. Jest to tzw. rezystywność skrośna, czyli zdolność do kontrolowanego odprowadzania ładunków do podłoża. Zapewnia to połączenie z materiałem, zazwyczaj poliamidem, dodatkowych, specjalnych włókien przewodzących – węglowych lub miedzianych. Parametry rękawic antystatycznych określają specjalnie ustalone normy. Regulują one ich wymagania i właściwości, gwarantuące redukcję nadmiaru ładunków elektrostatycznych i tym samym ich bezpieczne używanie.

Gdzie konieczne jest zastosowanie rękawic antystatycznych ESD?

Rękawice antystatyczne ESD na pewno są niezbędne wszędzie tam, gdzie nagromadzenie ładunków elektrycznych grozi wybuchem i ryzykiem zapłonu takich substancji jak gaz, pył węglowy, czy opary. Będą to wszystkie miejsca pracy mogące stwarzać takie zagrożenie. Wymienić tu można np. rafinerie, lakiernie, stacje paliw czy kopalnie. Rękawice ESD spełniają tu funkcję ochronną przed realnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzkiego. Antystatyczne rękawice ESD sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie uszkodzenia wrażliwych na elektryczność statyczną urządzeń i komponentów elektronicznych i elektrycznych. Są to zazwyczaj bardzo delikatne elementy, często pozbawione osłony i narażone na bezpośrednie działanie ładunków elektrycznych. Zastosowanie rękawic ESD spełni tu wówczas funkcję ochronną nieosłoniętego produktu.

Zalety rękawic antystatycznych

Rękawice ESD (znajdziesz je na https://farbyonline.eu/) nadają się zarówno w miejscu pracy przy delikatnych urządzeniach elektrycznych i elektrycznych, łatwo ulegających uszkodzeniom pod wpływem ładunków elektrostatycznych, jak i również w miejscach zagrożonych niebezpieczeństwem wybuchu i zapłonu. Skutecznie chronią przed gromadzeniem się ładunków elektrycznych. Są to produkty o wysokich właściwościach antystatycznych, doskonałej jakości, trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Ich zakończenia w postaci elastycznego mankietu zapobiegają przesuwaniu się na dłoni i zapewniają swobodę ruchu. Do wyboru jest wiele różnych modeli, odpowiednich do każdego rodzaju pracy i wykonywania wielu czynności.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnickie „Szare wilczki” dały radę
Następny artykułCOVID-19. Raport ministra zdrowia