Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Potrawy z dziczyzny, pokazy psów myśliwskich i występy sygnalistów podczas świdnickiego Hubertusa, filmowa uczta w ramach świdnickiego festiwalu Spektrum, poznawanie dziejów księstwa świdnicko-jaworskiego, a może sportowe emocje podczas licznych wydarzeń odbywających się w regionie? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Jarmark Produktów Regionalnych (do piątku)

Pochodzące od regionalnych producentów syropy, sery, konfitury, mięsa, pieczywo oraz ciasta, a także wyroby skórzane do piątku 21 października będzie można nabyć na świdnickim Rynku i zapoznać się z ofertą wystawców z różnych zakątków Dolnego Śląska, którzy uczestniczą w Jarmarku Produktów Regionalnych. Wystawcy czekają na odwiedzających w godzinach 10.00-18.00.

„Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego” – konferencja naukowa (piątek-sobota)

W dniach 21–22 października 2022 roku w Świdnicy oraz Jaworze odbędzie się konferencja naukowa „Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko – jaworskiego”, podczas której zaprezentowane zostaną różnorodne zagadnienia związane z historią księstwa. Na wszystkie prelekcje wstęp wolny.

Pełny program konferencji dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego w Jaworze.

Wernisaż wystawy „Rak nie pyta o wiek” (piątek)

Październik to miesiąc świadomości raka piersi, a jego symboliczna różowa wstążka oznacza solidarność z kobietami walczącymi z nowotworem piersi. O tym, jak ważne są – regularna samokontrola piersi i badania profilaktyczne – pragnie przypomnieć świdnicka Fundacja eRakobiet. Bo wczesne wykrycie zmian nowotworowych, daje szansę na całkowite wyleczenie. A jak same członkinie świdnickiej fundacji powtarzają „Rak nie pyta o wiek” i dotyczy także młodych kobiet.

Wernisaż wystawy czarno-białych fotografii z odcieniem różu, na którym z pewnością będzie można poznać wiele inspirujących kobiecych historii w piątek, 21 października o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Świdnicy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także prezentacja nowego kalendarza.

Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: koncert w Kościele Pokoju (piątek)

Fundacja Dobrej Muzyki zaprasza na wyjątkowe koncerty Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. W ramach Festiwalu zaprezentowane będą instrumenty dawnej świdnickiej wytwórni Schlag & Söhn. Najbliższy koncert już w piątek, 21 października w świdnickim Kościele Pokoju. Początek o godzinie 18:30. Wstęp wolny.

21.10.2022, PIĄTEK, 18:30-19:45
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6, Świdnica

Maciej Bator (Świdnica) – organy
W programie: T. Escaich, M. Reger, M. Bator

8. Festiwal Filmowy Spektrum (od soboty)

8. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w dniach 22-29 października 2022 roku, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku. Widzowie będą mogli zobaczyć ponad 80 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych (część przedpremierowo), a nawet teledyski na dużym ekranie, które swoją warstwą wizualną ogląda się jak najlepsze kino.

W ramach Spektrum odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących, jak – koncert muzyki filmowej, potańcówka międzypokoleniowa, bingo, czy spacer śladami świdnickich murali. Festiwal otworzy dokument „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy, a galę zamknięcia i rozdania nagród uświetni prawdziwy klasyk kina Azji – „Spragnieni miłości” w reż. Wong Kar-Waia.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia oraz na stronie festiwalu.

Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska Muaythai IFMA dla dzieci, kadetów i juniorów (sobota)

Stowarzyszenie Fighter Kaczmarek Grodowski, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają na tegoroczne Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska Muaythai IFMA dla dzieci, kadetów i juniorów, które odbędą się 22 października. Miejsce rywalizacji: hala sportowo-widowiskowa, ul. Świdnicka 15a, 58-140 Jaworzyna Śląska.

Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Muaythai.

Memoriał im. Kazimierza Bordulaka w siatkówce (sobota)

Siatkarze uczczą pamięć byłego wieloletniego prezesa oraz zawodnika TKKF Chemik Żarów Kazimierza Bordulaka. Już w sobotę, 22 października w hali sportowej GCKiS w Żarowie zobaczymy sportową rywalizację.

Miejsce: hala sportowa GCKiS w Żarowie, godz. 10:00. Wstęp wolny. Na turniej zapraszają: TKKF Chemik Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

IV liga piłki nożnej: Polonia-Stal Świdnica – Bielawianka (sobota)

MKS Polonia-Stal Świdnica zaprasza na piłkarskie spotkanie w ramach IV ligi piłki nożnej, podczas którego świdnicka drużyna zmierzy się z Bielawianką Bielawa. Mecz odbędzie się w sobotę, 22 października o godzinie 15.00 na stadionie miejskim im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35.

Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców (niedziela)

W polskiej tradycji i kulturze łowieckiej, w okolicach dnia imienin Huberta przypadających na początku listopada obchodzone jest wspólne święto myśliwych, leśników i jeźdźców – Hubertus. Z tej okazji Nadleśnictwo Świdnica oraz wałbrzyski zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego zapraszają na wydarzenie, które odbędzie się w niedzielę, 23 października.

Hubertus Okręgowy rozpocznie się o godzinie 9.30 mszą hubertowską w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, podczas której oprawę muzyczną zapewni Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Odgłosy Kniei”. Po jej zakończeniu na terenie przy kościele odbędzie się piknik myśliwski. Na gości czekać będą występy sygnalistów, pokazy psów myśliwskich oraz pokaz sokolników. Swoje stanowisko będą też mieli świdniccy leśnicy. Podczas pikniku odbędzie się więc degustacja potraw z dziczyzny. – Będą bigosy, gulasze, pieczone dziki – wylicza Andrzej Bartczyszyn z koła łowieckiego „Knieja” w Świdnicy, zapraszając mieszkańców do udziału.

Otwarta Ogólnopolska Liga WKA Jaworzyna Śląska (niedziela)

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, Fighter Klub Jaworzyna Śląska, Fighter Klub Kaczmarek Grodowski zapraszają na imprezę Otwarta Ogólnopolska Liga WKA. Zawody odbędą się w dniu 23 sierpnia 2022 r. w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej. Rozpoczęcie rywalizacji w kategoriach: K1 Ring, Kick light, Softy, techniki specjalne, układy karate taekwondo o godz. 10:00.

Więcej informacji na temat zawodów na profilu Fighter Klub Jaworzyna Śląska.

Mecz piłki ręcznej II ligi kobiet: MKS Silesia Świebodzice – SPR Kępno (niedziela)

I liga piłki ręcznej kobiet: MKS Victoria Świebodzice – KS Cracovia 1906 (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułHalowy Festiwal Dmuchańców już w weekend w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułWielkie serce dla chorego Antosia. W Świebodzicach pobito rekord Polski! [FOTO/VIDEO]