Na ponad 2,5 miliona złotych szacowany jest koszt budowy drugiego w Świdnicy skateparku, który miałby powstać na Osiedlu Młodych. Sportowa atrakcja mogłaby zostać wybudowana w sąsiedztwie kortu tenisowego przy ulicy Prądzyńskiego. Inwestycja jest jednak uzależniona od możliwości pozyskania przez miasto środków zewnętrznych.
W 2009 roku przy ulicy Polna Droga otwarty został pierwszy świdnicki skatepark, który cieszy się sporą popularnością wśród młodzieży i momentami z trudem mieści wszystkich chętnych. Z tego powodu od kilku lat prowadzona była dyskusja w sprawie jego rozbudowy. O powiększenie skateparku zabiegali młodzi mieszkańcy, a na taką konieczność wskazywał również radny Krzysztof Grudziński. Działania w tym zakresie doczekały się realizacji w grudniu 2020 roku, kiedy to w sąsiedztwie skateparku powstał pumptrack – specjalny tor pełny zakrętów i niewielkich wzniesień.
W ubiegłym roku pojawiła się propozycja wybudowania nowego skateparku, który mógłby powstać na Osiedlu Młodych, odciążając istniejący obiekt położony niedaleko zalewu Witoszówka. – Jazda na hulajnogach i ćwiczenia tzw. trickowi stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym sportem wśród młodych świdniczan. Często widuję jak grupy młodych ludzi na hulajnogach pędzą z Osiedla Młodych w kierunku jedynego skate parku w naszym mieście przy Polnej Drodze. Skutkiem tego jest przeludnienie tego jedynego w naszym mieście skateparku, gdzie ściągają młodzi ludzie z terenu całego miasta – wskazywał radny Grudziński. – Teren rekreacyjny przy ulicy Prądzyńskiego na Osiedlu Młodych ma jeszcze trochę rezerwy terenowej i należałoby rozważyć budowę skateparku na tym terenie, tak by amatorzy jazdy na hulajnogach, rowerach BMX, deskorolkarze mogli korzystać z takich urządzeń w miejscu swego zamieszkania. Jednocześnie powstanie skateparku na największym osiedlu mieszkaniowym w Świdnicy znacznie odciąży już istniejący skatepark – tłumaczył samorządowiec.
Pomysł został zaaprobowany przez władze miasta, a w grudniu ubiegłego roku zawarto umowę z firmą Skateparki.pl, której za blisko 47 tys. złotych zlecono przygotowanie dokumentacji projektowej. 3 lutego Urząd Miejski w Świdnicy zaprezentował wizualizacje przedstawiające możliwy wygląd przyszłego skateparku.
– Nowy skatepark zaprojektowany został z myślą o rosnącej liczbie osób uprawiających sporty wyczynowe w Świdnicy. Będzie to nowoczesny, bezpieczny i komfortowy obiekt wielofunkcyjny, odpowiadający aktualnym standardom, o zróżnicowanej trudności, dostosowany do jazdy na deskorolce, rolkach i rowerach oraz hulajnogach, dla różnych grup wiekowych użytkowników. Autorem projektu jest Paweł Głyda. Na uwagę zwraca różnorodność przeszkód, a szczególnie bowl, który wymaga nieco innej techniki jazdy niż na klasycznych rampach – opisywała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Jak wyjaśniała, w ramach zagospodarowania terenu przy ulicy Prądzyńskiego miałby powstać nie tylko skatepark o powierzchni około 800 m², ale również elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na odpady, oświetlenie terenu wraz z monitoringiem oraz dojście dla pieszych.
Czy sportowa inwestycja ma szansę doczekać się realizacji? Ostatnio postanowił o to dopytać radny Krzysztof Grudziński. – Powstał projekt z pozwoleniem na budowę tego obiektu, który ma być zlokalizowany na terenie rekreacyjnym przy ulicy Prądzyńskiego. Jaka jest cena kosztorysowa tego obiektu i jak zamierzamy zrealizować to zadanie? Czy jest możliwość skorzystania ze środków zewnętrznych? – pytał radny Krzysztof Grudziński. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z uszczuplenia budżetu miasta z powodu mniejszych wpływów z PIT-ów oraz koniecznością ponoszenia ogromnych kosztów za energię, dlatego jeśli będzie taka możliwość należy sięgnąć po środki z programów unijnych czy też krajowych do realizacji skateparku na Osiedlu Młodych – wskazywał radny.
Do jego zapytania odniósł się wiceprezydent Świdnicy. – Koszt wykonania skateparku na Osiedlu Młodych zgodnie z kosztorysem wynosi 2 548 456,60 zł. Realizacja tego zadania inwestycyjnego będzie możliwa w momencie pozyskania zewnętrznych środków finansowych. W związku z tym, na bieżąco monitorujemy programy unijne oraz krajowe. W przypadku otrzymania dofinansowania na ten cel, zadanie zostanie wprowadzone do budżetu miasta – poinformował Krystian Werecki.
Michał Nadolski
[email protected]