Strona główna 0_Slider Wyjątkowy spektakl dla dzieci z domów Fundacji Ziemi Świdnickiej SKSK. Potrzebny nowy...

Wyjątkowy spektakl dla dzieci z domów Fundacji Ziemi Świdnickiej SKSK. Potrzebny nowy bus!

0

Mają serdecznych opiekunów, świetne warunki do życia i rozwoju, ale jest jeden ważny problem do rozwiązania. Dzieci, pozostające pod opieką Fundacji Ziemi Świdnickiej SKSK potrzebują nowego środka transportu. Na pomoc rusza grupa teatralna z Podkarpacia, która 24 września wystąpi w Świdnicy ze spektaklem. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup samochodu.

– Fundacja Ziemi Świdnickiej SKSK już od 15 lat prowadzi w Świdnicy placówki opiekuńczo-wychowawcze, dawnej znane jako domy dziecka. Nasze dzieci mieszkają w CHATACH SKSK przy ul. Wieleckiej oraz Sikorskiego i od ponad roku przy ul. O.Kolberga swój dom znalazły maluszki. W tych miejscach tworzymy naszym podopiecznym dom. Nigdy co prawda nie będziemy ich prawdziwą, spokrewnioną rodziną, ale dzieci najczęściej mówią do nas: ciociu, wujku a niektóre nawet: mamo. Na co dzień każde z nich chodzi do świdnickich szkół i przedszkoli, tak jak każde inne dziecko. Odwiedza swoich przyjaciół w ich domach, czasem zaprasza ich do nas, do CHATY – opisuje Beata Stempniak, dyrektorka Chaty SKSK.

Dzieci odrabiają lekcje tak samo jak ich rówieśnicy, mają swoje obowiązki, w tym też samodzielnie robią zakupy i przygotowują posiłki. Jest u nas głośno, ale nie dlatego, że jest nas 14 osób w każdym domu, ale dlatego, że każdy z nas ma swoje pasje, chce się nimi dzielić, opowiedzieć co w szkole, zagrać razem w gry, powygłupiać się i pożartować. W czasie wakacji wyjeżdżamy razem i wariujemy razem. My naprawdę nigdy się nie nudzimy. Dzieciaki jadąc na kolonię z innymi rówieśnikami nie zawsze chcą się przyznawać, że są z domu dziecka, chcą być takie jak wszyscy, a my tylko im to umożliwiamy – zapewnia Beata Stempniak.

– Nasi usamodzielnieni wychowankowie utrzymują z nami stały kontakt, są po prostu NASI. Adam skończył studia z wyróżnieniem, jest najlepszy na roku, doskonały, chce być wychowawcą w domu dziecka, więc wkrótce zasili naszą kadrę. Podobnie jak Kasia, która już pracuje w domu dziecka. Basia podjęła swoją pierwszą pracę, ma cudownego chłopaka i jest bardzo szczęśliwa. Michał najpierw jako wolontariusz, a teraz pracownik spełnia się w schronisku dla zwierząt realizując swoją pasję, zresztą już od wielu lat. A Agatka, która wyjechała do Szwecji właśnie została naszym sponsorem, wpłacając pierwszą kwotę na zakup nowego auta – opisuje pani dyrektor.

– Skąd pomysł na spektakl i co to za impreza? Banalnie – stary bus, którym jeździliśmy na wycieczki, do lekarzy, szkół itd odmówił współpracy, więc nie biadolimy, mamy przyjaciół, którzy zechcieli przyjechać do nas ze swoim spektaklem i cały dochód przekazać na zakup sprawnego auta. Auto przy łącznie 38 podopiecznych jest bardzo konieczne. Szczególnie nasze maluszki potrzebują środka transportu, którym można by je wozić na rehabilitację , wspomaganie i wycieczki, by jedyny świat jaki znają, to nie był tylko ich dom – wyjaśnia Beata Stempniak.

Spektakl zatytułowany „Szał ciał” w wykonaniu teatru „Pozytywnie Skopani” ze Skopania k. Tarnobrzega będzie można obejrzeć 24.09.2022 o godz. 18.00 w auli I LO im Kasprowicza przy ul. Pionierów 30. Zamiast biletu wstępu – dobrowolne datki. Można je wpłacać już teraz na numer konta podany na plakacie /26 2130 0004 2001 0338 2389 0002/.

/opr. red./
Zdjęcia z archiwum Fundacji SKSK

Poprzedni artykułOdebrali klucze do mieszkań w nowym budynku TBS. Trwają prace wykończeniowe przy klubie seniora i filii biblioteki
Następny artykułWieczorne granie w piłkę nożną