Strona główna Wydarzenia Świdnica Odebrali klucze do mieszkań w nowym budynku TBS. Trwają prace wykończeniowe przy...

Odebrali klucze do mieszkań w nowym budynku TBS. Trwają prace wykończeniowe przy klubie seniora i filii biblioteki

0

Ponad 17,3 mln złotych pochłonęła realizacja inwestycji Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na Osiedlu Młodych. Oprócz 45 lokali mieszkalnych, w obiekcie przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 19 mieścić się będzie także filia biblioteki oraz klub seniora.

Nowy budynek TBS został wybudowany w miejscu, w którym do grudnia 2018 roku znajdował się Domos – pawilon handlowy otwarty 17 czerwca 1974 roku. W sklepie znajdowało się szereg stoisk z artykułami przemysłowymi m.in. zmechanizowanym sprzętem gospodarstwa domowego, wyrobami szklanymi i ceramicznymi, elektrycznymi, odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi oraz rowerami i motocyklami. W październiku 2018 roku ruszyła rozbiórka dawnego pawilonu handlowego i porządkowanie jego sąsiedztwa, a w sierpniu 2019 roku ogłoszono przetarg na budowę nowego obiektu mieszkalno-usługowego.

W budynku przy Kozara-Słobódzkiego powstało w sumie 45 mieszkań (30 dwupokojowych, 12 trzypokojowych i trzy jednopokojowe) oraz 65 miejsc postojowych w garażu podziemnym. W przyszłości na parterze funkcjonować będzie filia miejskiej biblioteki oraz klub seniora. – Bryła budynku ukończona jest w całości. W pomieszczeniach Klubu Seniora oraz biblioteki trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe, aranżowana jest przestrzeń wewnętrzna, co koordynują przyszli użytkownicy. ŚTBS przekazało właśnie lokale usługowe najemcom – informuje Tomasz Chojnowski, wiceprezes Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jak dodaje, zasiedlone zostały wszystkie mieszkania w nowym budynku. – Wolnych mieszkań nie było od 11 maja 2022 roku, kiedy zakończono proces rekrutacji przyszłych lokatorów – wskazuje wiceprezes ŚTBS.

Miesięczny koszt wynajmu wynosi 14,92 zł/m² lokalu. Najemcy płacą dodatkowo zaliczki na media, rozliczane raz w roku, według indywidualnego zużycia: ciepło (centralne ogrzewanie i ciepła woda) – 4,7 zł/m²; zimna woda/ścieki – 10,28 zł/m³ (zgodnie z taryfą ŚPWiK). Wysokość kaucji (8-krotność czynszu najmu) i partycypacji (8 proc. wartości odtworzeniowej 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla województwa dolnośląskiego) wpłacanych przez mieszkańców zależała od metrażu mieszkania i wyniosła od 25 028,11 zł do 33 231,18 zł. Są to pieniądze lokatorów zgromadzone na rachunku w Banku Gospodarstwa Krajowego, rozliczane po rozwiązaniu umowy najmu – wylicza Chojnowski.

/mn/

fot. Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy/Facebook

Poprzedni artykułPuchar Polski: Efektowne zwycięstwa naszych zespołów [WYNIKI/PARY]
Następny artykułWyjątkowy spektakl dla dzieci z domów Fundacji Ziemi Świdnickiej SKSK. Potrzebny nowy bus!