Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica W gminie Świdnica powstaną górskie trasy rowerowe

W gminie Świdnica powstaną górskie trasy rowerowe

0

Miłośnicy zjazdów rowerowych już niebawem będą mogli realizować swoje pasje w gminie Świdnica. 15 września przedstawiciele Stowarzyszenia Strefa MTB Sudety, prezes Karol Golembka i członek zarządu Marcin Długopolski spotkali się w Urzędzie Gminy z zastępcą wójta Bartłomiejem Strózikiem i omawiali współpracę w zakresie oznakowania znakiem Strefy MTB Sudety tras rowerowych, które powstaną na terenie sześciu sołectw w gminie.

Spotkanie odbyło się w związku z realizowanym przez gminę Świdnica projektem pn. „Rozbudowa infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy”. Przygotowaliśmy propozycje tras, które obejmują odcinki głównie w obszarach administrowanych przez Nadleśnictwo Świdnica po istniejących drogach i ścieżkach leśnych oraz drogach dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych stanowiących własność Gminy Świdnica. Celem jest stworzenie spójnego systemu tras sygnowanych znakiem „Strefa MTB Sudety”, który pozwoliłby turystom rowerowym wykorzystać możliwości uprawiania kolarstwa górskiego, jakie istnieją w obszarze gminy Świdnica, a także przyczyniłyby się do promocji naszej gminy – podkreśla zastępca wójta Bartłomiej Strózik.

W trakcie rozmów uzgodniono, że w pierwszej kolejności oznakowana zostanie jedna trasa rowerowa o łącznej długości ok. 29 km, obejmująca obszar leśny i tereny rolne w miejscowościach: Bystrzyca Górna, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Mokrzeszów, Modliszów i Pogorzała. Planujemy, że jej znakowanie odbędzie się jeszcze w tym roku. Sukcesywnie wraz ze Stowarzyszeniem chcemy planować i wyznaczać kolejne, aby objąć jak największą cześć gminy Świdnica trasami rowerowymi Strefy MTB Sudety.

Rozbudowa infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy przewiduje budowę 5 stanic rowerowych w Wilkowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie, Bystrzycy Górnej i Lubachowie, oznakowanie dróg rowerowych, budowę 2 single-tracków, pumptracka, przystani kajakowej z bud. gosp. oraz połączenia szlaków rowerowych poprzez kładkę nad rzeką Bystrzycą w Wiśniowej. Planowana jest na lata 2021-2023. Na ten cel gmina Świdnica otrzymała 6,7 mln zł. w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

/UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułTrwa budowa blisko 80 mieszkań komunalnych w Strzegomiu
Następny artykułWybory samorządowe dopiero w 2024 roku? PiS chce zmiany, samorządowcy komentują