Strona główna 0_Slider Tablice i dokumenty świdnickiego PKS-u na ulicy

Tablice i dokumenty świdnickiego PKS-u na ulicy [FOTO][AKTUALIZACJA]

0

W czasach świetności zatrudniał 700 osób i obsługiwał 185 linii autobusowych, docierając do każdego zakątka powiatu świdnickiego i wielu miejscowości ościennych. PKS Świdnica przestał istnieć 24 czerwca 2016 roku. Ktoś wyrzucił na ulicę w pobliżu dawnego dworca autobusowego w Świdnicy dokumenty i tablice.

Państwowy przewoźnik pod nazwą Polska Komunikacja Samochodowa w Świdnicy rozpoczął działalność w 1948 roku. Na początku tabor stanowiły pojazdy ciężarowe i konne, a pierwszy autobus pojawił się w 1953 roku. W 1978 roku autobusów było już 78, a ciężarówek ponad 200.

Fot. Władysław Orłowski.

Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Ulica Kolejowa – 1966 r., zdjęcie zaczerpnięte z portalu Świdnica Moje Miasto

Przedsiębiorstwo przechodziło liczne reorganizacje, a w 1990 stało się oddzielną państwową firmą. W 2001 spółka, która nie wytrzymywała z prywatnymi przewoźnikami, została postawiona w stan upadłości. Na bazie państwowej firmy powstała spółka pracownicza z udziałem sprywatyzowanego PKS Jelenia Góra. Dawne PKS-y próbowały walczyć o rynek, łącząc się w konsorcja, otwierając linie dalekobieżne np. nad Bałtyk. Batalii nie udało się wygrać. Spółka w Świdnicy została zlikwidowana. 24 czerwca 2016 roku zaprzestano przewozów, a rok później z bazy został wwieziony cały tabor. Budynki i teren trafiły w prywatne ręce.

Resztki tej wieloletniej historii trafiły na ulicę. Ktoś prawdopodobnie podczas trwającego wciąż zagospodarowania mienia po zlikwidowanym PKS-ie razem z gruzem pozbył się tablic informacyjnych z autobusów i dokumentacji, m.in. dzienników korespondencji. Jak poinformowała czytelniczka, te pozostałości co najmniej od 6 września leżały na ul. Kolejowej, w miejscu, gdzie kiedyś były przystanki. Dzisiaj większość tablic już zniknęła. O wyrzuconych dokumentach została powiadomiona straż miejska.

Straż Miejska zna sprawę i dotarła do nowego właściciela budynku, który go uprząta z pozostałości po starym właścicielu. Na jezdni pozostało to co nie zmieściło się do kontenera. Po naszej interwencji właściciel usunął śmieci z jezdni na swój teren i wywiezie je po dostarczeniu ponownym kontenera – poinformował 7 września kierownik Andrzej Grądowy.

/red./
informacje o historii PKS-u w Świdnicy za wikipedia.

Poprzedni artykułRowerzysta z narkotykami. Zdradziło go nerwowe zachowanie
Następny artykułNowoczesna zamiatarka wysprząta Świebodzice